Demir İpek Yolu Projesi’nin Hayata Geçmesi Ülkemize Hangi Alanlarda Katkı Sağlayabilir?

Demir İpek Yolu Projesi’nin Hayata Geçmesi Ülkemize Hangi Alanlarda Katkı Sağlayabilir?

İpek yolu, yüzlerce sene doğu ile batıyı birbirine bağlayan ve ticaret yapılmasını sağlayan bir ticaret rotasıdır. Ticaret demek zenginlik ve değişim anlamına geldiği için bu yolun geçtiği güzergâhlar her daim bir hâkimiyet mücadelesinin yaşandığı bölgeler olmuştur. Bu yolun kontrolünü elinde tutan bir bakıma ulusların da kaderini kontrol etme yeteneğine sahip hale gelmiştir. Bu da paylaşım ve hâkimiyet kavgalarına sebebiyet vermiştir.

 

Demir İpek Yolu Projesi

Demir İpek Yolu projesi yüzlerce yıl atlar, develer ve kervanlar ile yapılan, ancak teknolojinin ilerlemesi ve ulaşım imkânlarının artması ile gözden düşen İpek Yolunu tekrardan gündeme getirmek ve canlandırmak amacıyla tasarlanmıştır.

Bu proje ile İpek Yolunun rotası dâhilinde bulunan ülkelerin birbirleri ile demir yolları yani tren ulaşımı ile bağlanması ve tekrardan eski canlı günlerine ulaşması amaçlanmaktadır. Bu sayede hem doğu ve batı ülkeleri arasındaki ilişkilerin daha da yakınlaşması, hem de ticaretin hızlanması amaçlanmaktır.

 

Ancak ulaşım olanaklarının son derece gelişmiş olduğu büyük kapasiteli uçaklar ve gemiler ile kısa sürelerde ulaştırılmak istenilen şeylerin taşınmasını mümkün kılması demir ipek yolu projesinin ne denli etkili olabileceğini düşündürmektedir.

Her ne kadar bu projenin amacı ülkeler arasında yapılan ticareti canlandırmak olsa da asıl etkisini insanların daha önce gitmedikleri yerlere gitmelerini ve böylelikle tanımadıkları kültürleri öğrenmelerini sağlama noktasında göstereceği anlaşılmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER