Devletler Neden İttifak Kurma İhtiyacı Duyarlar?

İttifak, devletlerarasında özellikleönemli süreçlerde yapılan bir birleşme politikasıdır. İttifak anlam olarak”Halklar, gruplar ya da egemen devletlerarasında ortak faydayı sağlayacakkarşılıklı çıkarlara dayalı kurulmuş ilişkilerdir. ” açıklanabilmektedir.Devletlerin ittifak kurma ihtiyaçları ise:

 

  • Başka ülkelerin saldırısına karşı veyafarklı tehditlere karşı kendi ülkesini korumak amacı ile
  • Başka ülkeler üzerinde hakimiyetkurmak ve söz varlığını güçlendirmek amacı ile
  • Ortak düşmanlara karşı sağlananbirliktelik ile güçleri birleştirmek için,
  • Düşman ülkelere caydırıcı görünmekiçin
  • Belirlenen siyasi amacıgerçekleştirmek için
  • Ülke adına ekonomik, siyasi, sosyal vedini birtakım kazançlar sağlamak için
  • Barış ortamının varlığınısürdürebilmek için ittifak kurma ihtiyaçları ortaya çıkmaktadır.

 

Tarihi olaylardan ittifak kurmayaörnek vermek gerekirse, Hristiyan ülkeleri Türklere karşı ülkelerini korumak,dini kazanç sağlamak ve servet kazanmak için Haçlı seferleri adı altındaittifak kurmuşlardır.

 

Birinci dünya savaşında yine ülkeler kendi çıkarları doğrultusunda kendine yakın gördüğü ülkeler ile ittifak kurmuşlardır. Savaşlarda kurulan ittifaklarda amaç ittifak devletlerine gerekli askeri ve maddi yardımı yapmaktır. Zor durumda olan devlete yapılan yardım ile savaşların kazanılması hedeflenmiştir. Her zaman olmasa da tarihin sayfalarına baktığımızda ittifak ülke çıkarı açısından fayda sağlamıştır. İttifak kurma sürecinde en önemli konu ülkeler arasındaki güvendir. Güvenin olmadığı bir ortamda kurulan ittifak kötü sonuçlar doğurabilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER