Doğal Kaynakların Korunması İçin Neler Yapmalıyız?

Doğal Kaynakların Korunması İçin Neler Yapmalıyız?

Çevremizde bulunan, toprak su ve hava gibi yaşam kaynağımız olan doğal kaynakların korunması hem çevremiz hem de sağlığımız için çok önemlidir. Sağlığımızı bu kaynaklara borçlu olduğumuzu bilerek korumalı ve temiz tutmaya özen göstermeliyiz. Bunun için neler yapmamız gerektiğini iyice öğrenmeli ve ona göre davranmalıyız.

 

Doğal kaynakların korunması hem insanların hem hayvanların hem de bitkilerin dünyada yaşam sürmeleri için önemlidir. Kısaca yaşanılır bir dünya istiyorsak sahip olduğumuz doğal kaynakların kıymetini bilerek onlardan yararlanmalıyız.

 

Toprağı temiz tutmak ve korumak için doğaya zarar veren maddeler konusunda bilinçlenmeliyiz. Doğadaki suyu temiz tutmak ve korumak için, suları israf etmeden ihtiyacımız kadar kullanmalı ve gereksiz su kullanımından kaçınmalıyız.

Havayı temiz tutmak için zararlı olan atmosfere zarar veren deodorant ve parfümün gereksiz kullanımından kaçınmalıyız. Çevremizin sağlığımız için öneminin farkında olmalıyız. Çevremizi temiz tutmak için çalışmalıyız. Geri dönüşüm konusunda bilgi sahibi olmalıyız.

 

Bunların dışında kimyasal içerikli maddeleri kullanmamaya özen göstermeliyiz. Çünkü birçok kimyasal maalesef doğal kaynaklara büyük zarar vererek yok olmalarını kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle bu konularda bilinçli olarak davranmalı ve dünyayı daha yaşanılır kılmak için elimizden geleni gayreti göstermeliyiz.

Doğal kaynakların korunması hususunda gerekirse gönüllü kuruluşlarla işbirliği içine girerek neler yapılacağı konusunda elimizden geldiğince destek olmalıyız.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER