Java Programlama Dili Nedir?

Java, bir bilgisayar programlama dilidir. Programcıların sayısal kodlarla yazmak yerine İngilizce tabanlı komutlar kullanarak bilgisayar talimatları yazmasını sağlar. Diğer dillere göre üst düzey bir dil olarak bilinir, çünkü insanlar tarafından kolayca okunabilir ve yazılabilir.

 

Java’da talimatların nasıl yazılacağını belirleyen bir dizi kural vardır. Bu kurallar sözdizimi olarak bilinir. Bir program yazıldığında, üst düzey talimatlar bilgisayarların anlayabileceği ve yürütebileceği sayısal kodlara dönüştürülür.

 

Java’yı kim keşfetti ?

Oracle’ın sahibi olduğu bir şirket olan Sun Microsystems için James Gosling tarafından yönetilen bir ekip tarafından yaratıldı.

Java orijinal olarak cep telefonu gibi dijital mobil cihazlarda kullanılmak üzere tasarlanmıştır. Bununla birlikte, Java 1.0, 1996’da halka duyurulduğunda, ana odağı internet üzerinde kullanıma kaymış ve geliştiricilere animasyonlu web sayfaları üretmenin bir yolunu sunarak, kullanıcılarla etkileşime girmiştir.

 

Ancak, sürüm 1.0’dan beri, J2SE 1.3, 2000’de J2SE 5.0, 2014’te Java SE 8 ve 2018’de Java SE 10 gibi birçok güncelleme yapıldı.

Yıllar geçtikçe, Java hem internette hem de mobil cihazlarda kullanım için başarılı bir dil olarak gelişti.

 

Neden Java’yı Seçmelisiniz?

 

Java akılda birkaç temel ilkeyle tasarlanmıştır:

  • Kullanım Kolaylığı: Java’nın temelleri C++ adlı bir programlama dilinden türetildi.  C ++ güçlü bir dil olmasına rağmen, syntax’i karmaşıktır ve Java’nın bazı gereksinimleri için yetersizdir. Java, güçlü ve kullanımı kolay bir programlama dili sağlamak için C ++ fikirlerini geliştirdi ve iyileştirdi.
  • Güvenilirlik: Java dili ile programlayan bir programcının ölümcül hata yapma olasılığı çok düşüktür. Bundan dolayıdır ki, nesnesel tabanlı programlama başlatıldı. Veriler ve manipülasyonları tek bir yerde birlikte paketlendiğinden dolayı Java diğer dillere göre daha sağlamdı.
  • Güvenlik:  Java orijinal olarak ağlar üzerinden veri alışverişi yapacak olan mobil cihazları hedef aldığından, yüksek düzeyde güvenlik içerecek şekilde oluşturuldu. Java, bugüne kadar yaratılmış en güvenli dildir.
  • Platform Bağımsızlığı: Programların, yürütüldükleri makinelere bakılmaksızın çalışması gerekir. Java, üzerinde çalıştığı işletim sistemi, donanım veya aygıtlarla ilgilenmeyen taşınabilir ve çapraz platformlu bir dil olarak yazılmıştır.

 

Java’nın temelleri hakkında daha fazla bilgi edinmenizi sağlayacak ve basit kodlama işlemlerinin öğretildiği yazılarımız devam edecek.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER