Dolar Düşer Mi?

Geçen yıla göre neredeyse %60 değer kazanarak 7.25 leri gören dolar düşecek mi? Herkesin ağzında bu soru var. Kimse de kesin bir cevap yok maalesef… Gelin öncelikle dolar neden yükseliyor sorusunun cevabına bakalım, sonunda düşer mi çıkar mı siz karar verin …

 

Piyasada genel bir kural vardır. Bir mala çok talep varsa değeri yükselir. Az talep varsa değeri düşer… Bu kuraldan yola çıkarak sebepleri yazalım.

 

1- Ülkemizin kısa vade borcu yani önümüzdeki 1 yıl içinde ödemesi gerek ortalama 150 milyar dolar borç var. Yani demek oluyor ki şirketler 1 yıl içinde yurt içinden yada yurt dışından 150 milyar dolar bulmak zorunda. Yani mala talep fazla olacak…

 

2- FED yani Amerikan Merkez Bankası faiz artırıyor. Bu ne demek? Amerika, dolarını ülkesine çağırıyor. Yani piyasadan yine dolar çıkıyor. Yani mala olan talep fazla..

 

3- Son yıllarda ülkemizdeki bir çok kamu – özel şirketler yabancılara satıldı. Yani ülkemize dolar girdi. Bu yükselmeme sebebiydi çünkü sürekli dolar geliyordu. Peki şimdi? Satılacak şirket yok. Ama satılan şirketler sürekli kar ediyor ve ettikleri TL karları dolar olarak kendi ülkelerine gönderiyor. En basitinden bankaları düşünelim. Bir çok büyük banka yabancıların elinde ve her yıl öküz gibi kar ediyorlar. Her yıl kar rekorları kırıyorlar. Kırdıkları bu rekorları dolar alarak kendi ülkelerine götürüyorlar…  Yani dolara talep yine artıyor.

 

4- İthalat sürekli artıyor. Tabi ürünleri alırken yine “dolar” ödüyoruz. Bazı ürünleri üretmek, dışarıdan ithal etmeye göre çok daha maliyetli. O yüzden dışardan satın al, gel burda sat daha karlı. Misal, BİM’de satılan ceviz, badem gibi ürünler ABD den ithal. Fıstıklar Arjantinden.. Etler Brezilya, Sırbistan gibi ülkelerden.. Hal böyle olunca bunlara da dolar ödüyoruz. Yani dolara talep yine artıyor….

 

Şimdi en başa dönüp kendimize şu soruyu soralım.. Bu yukarıdaki 4 maddede herhangi bir iyileşme olmazsa dolar düşer mi? Bu yazdıklarımız asla yatırım tavsiyesi değildir !!!

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER