Dost, kara günde belli olur atasözüyle anlatılmak istenen nedir?

Logo

“Dost, kara günde belli olur.” atasözüyle anlatılmak istenen nedir?

 

Dost; insanın iyi gününde de kötü gününde de yanında olup kişinin derdini de sevincini de paylaşan kişidir. İnsanın pek çok arkadaşı olabilir ama her arkadaş dost demek değildir. Çünkü insanın iyi gününde yanında pek çok kişi olabilir ancak kötü gününde yanında kimseyi bulamayabilir. Eğer kötü gününde de yanında olan birisi ya da birileri varsa işte bunlar gerçek dosttur.

 

Hayatta insan pek çok şey yaşar. Kimi zaman sevinir, kimi zaman üzülür. İnsan sevinse de üzülse de her daim sevincini de üzüntüsünü de sevdikleriyle paylaşmak ister. Ancak gerçek dostluk, dostuna karşı fedakar, anlayışlı, özverili davranmayı gerektirir. Bunun için dost, kötü gününde de dostunun yanında olan ve ona elinden gelen desteği, yardımı gösterendir. Dostlarımızı seçerken her daim yanımızda olan, sırtımızı güvenle yaslayabileceğimiz kişileri dost olarak seçmeliyiz. Her zaman dostlarımızın kıymetini bilmeli ve bizlerde her zaman dostlarımızın yanında olmalıyız.

 

Zor zamanlar yaşadığımız günlerimiz bizim kara günlerimizdir. En çok dostlarımız tarafından desteğe böyle günler de ihtiyaç duyarız. Atalarımızın bu durumu en güzel şekilde anlattığı sözlerinden biride “Dost, kara günde belli olur.” atasözüdür. Bizim kültürümüzde de dostluk çok önemlidir.“Dost, kara günde belli olur.” atasözüyle de; zor zamanlar yaşadığımızda yanımızda olup, bizimle beraber üzülüp, derdimize derman olabilmek için elinden geleni yapan kişinin gerçek dost olduğu anlatılmak istenmiştir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER