Nevruz’un ne anlama geldiğini biliyor musunuz?

Logo

“Nevruz”un ne anlama geldiğini biliyor musunuz? Biliyorsanız açıklayınız.

 

Nevruz kelimesi Farsça ‘yeni gün’ anlamına gelmektedir. O yüzden yılbaşının ilk gününe, yeni gün anlamına gelen Nevruz denmiştir. Yazılı olarak ilk kez 2. yüzyılda Pers kaynaklarında adı geçen Nevruz,  yılın ilk gününü temsil eder. Nev(yeni) ve ruz (gün) kelimelerinin birleşmesinden meydana gelen Nevruz, Orta Asya’dan Balkanlardaki uluslara kadar çok geniş bir bölgede başta Türkler olmak üzere birçok halk ve topluluk tarafından her ulusun kendi kültürel çeşitli etkinlik ve eğlenceleriyle yılbaşı olarak kutlanır. Nevruz, araştırmalara göre Türklerde, M.Ö. III. yüzyıldan beri kutlanan bir bahar bayramı olduğu görülmektedir. Nevruz bayramı çok eski tarihlerden beri Türk kültürüne ait bir gelenektir.

 

Nevruz; baharı, bolluğu, bereketi ve yılın başlangıcını çağrıştırır. Çünkü toprak altındaki canlıların uykudan uyanışlarını, börtü böceğin ortaya çıkmasını, ağaçların yeşermesi, çiçeklerin açması, havanın ısınması, suların artmasını kısaca baharın gelişini müjdeleyen gündür. Bundan dolayı tarih boyunca Nevruz, Türk toplumunda baharın gelişi ve tabiatın canlanmasından dolayı coşkuyla kutlanmıştır. O çağlarda mevsimler insanlar için yaşamsal bir önem taşıyordu. Hayvancılıkla ve tarımla uğraşan topluluklar için kışın bitip, baharın gelmesiyle havaların ısınması hem insanların şartlarını kolaylaştırıyor, hem üretim artıyordu.

 

Dünyanın değişik bölgelerinde yaşayan Türk toplulukları yüzyıllardır nevruz bayramını kutlamaktadır. Nevruz, Türklerin tarih boyunca sürdüre geldiği bir gelenektir. Nevruz, Miladi takvime göre 21 Mart’a denk gelen gün de Nevruz Bayramı olarak kutlanmıştır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER