Dünya Gücü Olmak İçin Hangi Güç Unsurlarına Sahip Olmak Gerekir?

Belirli bir düzen dahilinde farklı alanlarda planlama yapmak suretiyle kısa ve uzun vadede başarı elde etmek ve dünya üzerinde söz sahibi olmak mümkündür. Ekonomisi sağlam temellere dayanan ve tarım, sanayi gibi sektörleri destekleyerek üretim ekonomisini tercih eden devletler pek çok alanda dışa bağımlılığı azaltmakta ve ihracat hacmini artırarak çok daha güçlü ve büyük bir ekonomiye sahip olmaktadır.

 

Petrol ve doğalgaz gibi stratejik kaynaklara sahip olan ve bu kaynakları sanayi başta olmak üzere farklı iş kollarında doğru bir şekilde değerlendiren ülkeler hem güçlü hem de bağımsız bir ekonomi modeline sahip olmakta ve dünya gücü olma yolunda amaçlarına kolay bir şekilde ulaşabilmektedir. Demokrasi sistemi ile yönetilen ülkelerde insana ve insan haklarına yeteri kadar önem verilmesi ve bu alanda ortaya çıkabilecek ihtiyaçlar doğrultusunda iyileştirilmelerin yapılması süper güç olma yolunda dikkat edilmesi gereken bir diğer husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Hukukun üstünlüğü prensibini tercih eden ve kişilerin hangi makam ve güce sahip olduğuna bakılmaksızın adalet önünde eşit bir konumda bulunmasını sağlayan devletlerin istediği gücü elde etmesi çok daha kolay bir hal almaktadır. İnsanına verdiği değer ve sunduğu imkanlar doğrultusunda kaliteli eğitim sistemini tercih eden ve bu alana ciddi derecede kaynak ayıran ülkelerin kısa ve uzun vadede nitelikli bir toplum yapısına sahip olması mümkündür. Teknolojik gelişmeler ile desteklenen askeri güç unsurları da dünya devi olma amacında önemli derecede etkisi bulunan bir diğer husustur.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER