Dünya Sağlık Örgütüne Göre Sağlığın Tanımını Yapınız

Logo

Sağlığın herkes tarafından bilinen tanımları mevcuttur. Birçok insan sağlığı genel anlamda hastalığın olmamasına bağlamaktadır. Fiziksel bir problem görünmemesi, hastalığın olmadığı anlamına gelmez. Elle tutulabilir bir sebep gerektirmez ve soyut olarak hastalık gerçekleşebilir.

Bunun en güzel örneğini Dünya Sağlık Örgütü (WHO) vermiştir ve sağlığın tanımını evrensel hale getirmiştir. Dünya Sağlık Örgütüne göre sağlık: Sağlık yalnız hastalık ve sakatlığın olmayışı değil bedenen ruhen ve sosyal yönden tam bir iyilik halidir. Sağlığın bu geniş kapsamlı tanımı, bize genel olarak bilgi vermektedir. Düzensiz ve sağlıksız bir çevreniz varsa bu durumda sağlıklı kabul edilmezsiniz. Bu çevre insanlardan değil doğada görülen etmenlerden de kaynaklanmaktadır. Çevrenin verdiği zarar kişinin sağlığını direk olarak etkilemektedir.

Sağlığın etkilenmesi, psikolojik anlamda da gerçekleşmektedir. Vücudunuzda herhangi bir kusur ve hastalık olmaması sizi sağlıklı yapsa da psikolojik olarak problemleriniz varsa bu sizin eksik olduğunuzu göstermektedir. Psikolojik problemler en yaygın görülen sıkıntılar arasındadır. Bu yüzden de bilen bir uzmana danışmanız bu konudaki eksikliğinizi gidermeniz gerekmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü’nün yapmış olduğu bu tanım her insan için geçerlidir. Daha yaşanabilir ve sağlıklı bir dünyanın olması kişinin hayatını olumlu etkilemektedir. Bundan dolayı birey olarak önce kendi sağlığınızı düşünerek kendinizi iyi hissetmeniz gerekir. Kendini sağlıklı ve iyi hisseden insan, çevresine de aynı şekilde yansımalar göstermektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER