Engellilerin Sosyal Hayatta Karşılaştıkları Zorlukları Tespit Edip Bunların Azalması İçin Çözüm Önerileri Geliştiriniz

Logo

İnsan sağlığını sürekli olarak etkileyen tüm hastalıklar engel kategorisine alınmaktadır. Bu hastalıklar, kişilerin sosyal yaşantısını etkilemekte, tek başına bir şeyler yapmakta zorlanmaktadır. Engelli bireylerin bu durumlarının farkında olmak oldukça önemlidir. Çünkü birçok engel, doğuştan değildir. Bu da her bireyin ilerleyen süreçlerde bir engelli adayı anlamına gelir.

Engellilerin bu engellerini unutturarak, onlara normalden farklı olduklarını hissettirmememiz asıl olandır. Farklılıklarından rahatsız olabildikleri gibi bu konuda hassasiyet gösterebilirler. Toplumun bilinçlenmesi de engelli vatandaşlarımız için oldukça önemlidir. Hassasiyetlerinin farkında olan bir toplum, çevreyi güzelleştirmek için daha bilinçli adımlar atacaktır.

Sosyal hayata bakıldığında, eğitim en önemli sosyal haklardan birisidir. Bu hakkı engelli bireylerin de rahatlıkla kullanmasını sağlamak nihai hedefimiz olmalıdır. Dışarıda yürürken bile onlara ayrılan yollara saygılı şekilde hareket etmeli, yaşam alanlarını daha da kolay hale getirmeyi hedeflemeliyiz. Her insanın yaşayabileceği bir durum olduğundan dolayı, mutlaka bunun hassasiyeti ile yaklaşmalı ve çoğunlukla empati yapmalıyız.

Engelli bireylerin hayatlarını kolaylaştırmak, insanların iyiliği için ve güzel bir gelecek için asıl olandır. Engelli bireylerin seslerini duyurmak ve onlara her fırsatta yardımcı olmak oldukça önemlidir. Engellerin aşılabildiği ve bunun için çaba sarf edilmesi gerektiğini biliyoruz. Bu engelleri toplum olarak aşabilirsek, onlara daha yaşanabilir bir dünya sunabiliriz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER