Dünya’nın Ekseni Etrafındaki Dönüşünün Tamamen Ortadan Kalkması Ne Gibi Durumları Ortaya Çıkarırdı?

Dünya’nın Ekseni Etrafındaki Dönüş Hızı İnsanların Fark Edemeyeceği Kadar Uzun Bir Zaman Dilimine Bağlı Olarak Yavaşlamaktadır. Dünya’nın Ekseni Etrafındaki Dönüşünün Tamamen Ortadan Kalkması Ne Gibi Durumları Ortaya Çıkarırdı? Araştırınız.

Dünya iki eksenli şekilde dönmesini tamamlamaktadır. İlk olarak kendi yörüngesi çevresinde dönen Dünya, daha sonra Güneş’in yörüngesinin etrafında dönmektedir. Dünya’nın bu şekilde iki farklı dönme hareketinin olması birçok sonucu beraberinde getirmektedir. Dünyanın ekseni etrafındaki dönüşünün sonuçları ile Dünyanın Güneş etrafındaki dönüşünün sonuçları birbiriyle paralel olsa da farklıdır. Dünyanın ekseni etrafındaki dönüşünün sonuçları hakkında araştırma yaptığımızda Coğrafyacıların bazı sonuçlar bulduğunu görmekteyiz.

Dünyanın Ekseni Etrafındaki Dönüşünün Sonuçları Nelerdir?

Dünyanın ekseni etrafında dönmesi ile birlikte birçok sonuç meydana gelmektedir. Bu sonuçlar gerçekleşmeseydi bugün farklı bir yaşantıyla karşı karşıya olabilirdik. Dünya, kendi ekseni etrafında dönerken gerçekleştirdiği hızı biz insanların fark edemeyeceği kadar uzun sürmektedir. Bu hız zamanla yavaşlamaktadır. Tabi Dünyanın dönüş hızının yavaşlamasını bizler ne yazık ki fark edememekteyiz. Peki Dünya’nın bu hızının yavaşlaması ve artık kendi ekseni etrafında dönmeyi bırakması ne gibi sonuçlar getirir? Ya da Dünya ekseni etrafındaki dönüşünü hiçbir zaman gerçekleştirmeseydi bizi ne gibi sonuçlar bekliyordu?

  • İlk olarak 24 saat boyunca yaşadığımız bir günlük zaman dilimini yaşamazdık. Çünkü; Dünya kendi ekseni etrafında dönerek bir günlük süreci bizlere yaşatmaktadır.
  • Günlük süreç içerisinde zaman zaman basınç değişimleri yaşarız ve bu değişimler rüzgarları hissetmemize neden olur. Ancak Dünya kendi ekseni etrafında dönmese rüzgarları hissedemezdik.
  • Dünya dönmüyor olsaydı; Dünya’nın yarısında kalan ülkeler hep geceyi yaşarken, Dünya’nın diğer yarısında kalan ülkeler hiçbir şekilde geceyi yaşamaz, hep gündüzü yaşardı.
  • Fiziksel çözünme; Dünya üzerinde meydana gelen sıcaklık farklılıkları sonucu oluşan bir Coğrafi olaydır. Tabi buna bağlı olarak sıcaklık farklılıklarını da meydana getiren Dünya’nın kendi yörüngesi etrafında dönmesidir. Ancak böyle bir olay gerçekleşmezse ne sıcaklık farklılıkları, ne de fiziksel çözünme olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir