Yaşadığınız Yerin Enlem Değerini Dikkate Alarak Kutup Yıldızı’nın Görünüm Açısını Hesaplayınız.

Logo

Yaşadığım yere göre Kutup Yıldızı’nın görünüm açısı hesaplanabilir mi ya da nasıl hesaplanabilir? Bu sorunun tabi ki cevabı var ama ilk bakıldığında karışık bir soru gibi de gelebilir bizlere. Her insan kendi bulunduğu veya yaşadığı yere göre daha da doğrusu bulunduğu enlem değerine göre kutup yıldızını farklı açılarda ve farklı görebilir, gözlemleyebilir. Bu açılar kişiden kişiye değişmezler ama insanların bulundukları enlemlere göre, enlem değerlerine göre değişkenlik gösterirler.

Kutup yıldızı, dünyanın ekseni ile birlikte ele alındığında hemen hemen aynı doğrultudadır. Sayıları milyarlarca ya da çok daha fazla olan birbirinden farklı ve benzer gök cisimlerini düşündüğümüzde, birçoğundan farklı olarak, gün boyunca yer değiştirmemektedir. Kutup yıldızı, kuzey yarımkürede yaşayanlara sürekli olarak kuzeyi göstermektedir. Yani gün boyunca kuzeyi gösteren kutup yıldızı, insanların, gözlemlerin bulundukları yere ve o yerin enlemine göre farklı açılardan görüntülenerek, onlara kuzeyi göstermektedirler.

 

Enlem Değerine Göre Kutup Yıldızının Görünüm Açısı

Özetleyecek olursak enlem değerine göre kutup yıldızının görünüm açısı değişkenlik göstermektedir. Ekvatora yakın bir yerde olan biri için kutup yıldızının görünüm açısı farklıyken, ekvatordan daha uzak bir yerde bulunan biri için kutup yıldızının görünüm açısı birbirinden daha farklıdır. Bahsettiğimiz gibi burada önemli olan konu ekvatora olan uzaklıkla ilgili bir konudur ve ekvatora yakın ve uzak olarak kutup yıldızını görüntüleyen insanlar, birbirinden farklı açılarda görüntülemektedirler. Bu açılar farklı olsa da yukarıdaki paragraflarda bahsettiğimiz gibi konudaki ortak nokta ise nereden görüntülenirse görüntülensin, kuzey kutbunda kutup yıldızını gören kişi kendisine göre kuzey yönünü kutup yıldızından en sağlıklı şekilde belirlemiş olur. Yaşadığınız ya da bulunduğunuz yerin enlem değerine göre kutup yıldızının görünüm açısı değişen bir birim olsa da kuzeyi gösterdiği kesindir.

 

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER