Yaşadığınız Yerin 25o Kuzeyinde Bir Yere Taşındığınızı Düşünün

Logo

Yaşadığınız Yerin 25o Kuzeyinde Bir Yere Taşındığınızı Düşünün. Bu Yeni Yerde Dünya’nın Dönüş Hızı, Gece-Gündüz Uzunluğu Ve Güneş Işınlarının Geliş Açısı Nasıl Bir Değişim Gösterirdi?

Dünya üzerinde yaşadığımız yerler, dünyanın şeklinden dolayı, güneş ışınlarının bu şekilde göre iniş açılarından dolayı, insanların bulundukları enleme göre farklılıklar göstermektedirler. Farklı enlemlerde bulunan yerlere güneş ışınlarının iniş açıları gün içerisinde farklı farklı olmaktadır. Bu da aslında insanların veya toplumların hayatlarını devam ettirmelerinde birçok farklılıklar yaratmaktadır. Yaşadığınız yerin 25 derece Kuzeyinde bir yere taşındığınızda meydana gelebilecek değişiklikler bile söz konusudur.

Enlem, bir yerin ekvatora olan açı olarak uzaklığının ifadesidir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi enlemin birçok etkisi olmaktadır dünyaya ve bunlar da dünyanın düz olmayan yani elips şeklinden kaynaklanmaktadır.

Yaşadığımız Yerin 25 Derece Kuzeyinde Bir Yere taşındığınızda Meydana Gelebilecek Değişiklikler Nelerdir?

Gece ve gündüzün ilişkisine baktığımızda gece ve gündüz sürelerinin uzadığını görürüz. Güneş ışınlarının gelişi dünyanın şeklinden dolayı hemen hemen her yere farklı inmektedir ama biz bulunduğumuz yerden daha kuzeyde bir yerde yaşamaya başlarsak, güneş ışınlarının geliş açıları azalacaktır, şu anda bulunduğumuz yere göre…

Yine gölge boyu uzar, gurup ve tan süreleri uzar. Yerçekiminin daha da arttığını fark edersiniz. Güneşin hızı artmasa da aynı hızla ama daha az yol kat ettiği hesaplanır. Buna güneşin çizgisel hız oranı denir ve bu azalır. Son olarak daha yaşadığımız yerden daha kuzeyde bir yere taşındığımızda sıcaklıkların da azalacağını bilmeliyiz.

İnsanların yaşadıkları, bulundukları yerler tabi ki farklılık göstermektedirler. Siz kendinizi düşünün, dünyada, kuzey yarım kürede bulunan Türkiye’de yaşamaktasınız.  İster ülke içinde ister yine kuzey yarımkürede farklı bir enlemde yaşadığınız yerin 25 derece Kuzeyinde bir yere taşındığınızda meydana gelebilecek değişiklikler sizin yaşantınızı, hayat tarzını etkileyebilecek nitelikte karşınıza çıkabilecektir. En basitinde gurup ve tan sürelerinin uzaması bile uyku düzeninizde değişiklikler meydana getirebilir.

 

 

 

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER