Hasta Hakları ile İlgili Şikayetler Nasıl Yapılır ve Başvuru Birimleri Nerelerdir?

Logo

İnsanların belli kurum ve kuruluşları kullanmaları esnasında, birtakım hakları bulunmaktadır. Bu haklar herkese eşit şekilde uygulanmakta ve hakların savunulması da bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Hasta hakları da bu insani haklar içerisinde yer almaktadır. Hasta olarak başvurduğunuz bir sağlık kuruluşunda birçok hakka sahipsiniz.

Hasta haklarına genel itibari ile bakacak olursak: Hekim seçme hakkı, tedavi hakkı, bilgilendirilme hakkı ve mahremiyet hakkı ana başlığında toplanmaktadır. Belirtilen bu haklar, hangi sağlık kuruluşuna giderseniz gidin olması gerektiği şekilde uygulanmaktadır. Ancak bu bahsedilen haklardan herhangi birine engel olunduğunu düşünüyorsanız, bu durumu yetkili birimlere iletmeniz mümkündür.

Hasta hakkı şikâyet birimi her sağlık kuruluşunda bulunmaktadır. Bu birimin işlevi, kişilerin haklarını savunmak ve eksikliklerin bu anlamda giderilmesini sağlamaktır. Sadece kendiniz değil tüm başvuran insanları düşünmeniz gerekmektedir. Bu anlamda da görmüş olduğunuz eksiklikleri bu birimler sayesinde dile getirebilirsiniz. Bununla birlikte hasta haklarının detaylı olarak denetlendiği ALO 184 birimi sağlık bakanlığının ilgili hattıdır. Bu numaradan arayarak temel olarak haklarınızı öğrenebilir ve hakkınız olan bir durumu yetersizlik ve eksiklikten dolayı şikâyet edebilirsiniz.

Sağlık önemli bir durumdur, bu yüzen aksaklığın giderilmesi en temel özgürlüğünüzdür. Sağlıkta bir aksaklık ya da yanlışlık sizlerin hayatına etki edebileceği gibi bir başkasını da etkileyebilir. Bu yüzden bu gibi durumların paylaşılması ve gerekli birimlerce denetlenmesini sağlamak, vatandaşlık görevi kabul edilebilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER