Elektrik enerjisinin günlük yaşamda yaygın olarak kullanıldığı alanlar

Logo

Elektrik enerjisinin günlük yaşamda yaygın olarak kullanıldığı alanları söyleyiniz.

 

Günlük yaşamımız da kullandığımız enerjinin büyük bir bölümü elektrik enerjisidir. Elektrik enerjisi günümüzün en önemli ihtiyaçlarından birisidir. Elektrik enerjisinin kullanım alanı gün geçtikçe daha da artmaktadır. Bu da enerji ihtiyacının sürekli artması demektir. Elektrik enerjisi; su, rüzgar, güneş, kinetik ve potansiyel enerji gibi doğal kaynakların kullanılmasıyla üretilmektedir.

 

Elektrik enerjisi, hayatımızı kolaylaştıran önemli bir enerji kaynağıdır. Günümüzde elektrik enerjisinin kullanıldığı alanları saymakla bitmez. Günlük yaşamımızda yaygın olarak kullandığımız elektrik enerjisinin kullanıldığı alanlar şöyledir; elektrik enerjisi evlerde ve iş yerlerinde elektrik enerjisini ışık enerjisine çevirerek, aydınlatma amacıyla kullanılmaktadır. Yine evlerde kullanılan süpürge, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, klima, fırın ve diğer birçok küçük ev aletlerinde de elektrik enerjisi kullanılır. Radyo, televizyon, telefon, hesap makineleri ve bilgisayar gibi birçok cihazda da elektrik enerjisi kullanılmaktadır. Elektrik enerjisi elektrikli cihazların hepsinde kullanılır. Elektrik enerjisi endüstri de ve şehir hatlarında, sanayide üretimde de kullanılmaktadır. Kısacası;  sağlık, trafik, ulaşım, haberleşme, iş yerleri, okullar, hastaneler, su dağıtımı, güvenlik sistemleri, enerji üretimi gibi daha pek çok alanda elektrik enerjisine ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Elektrik enerjisi, akümülatörlerde kimyasal enerjiye dönüştürülerek depo da edilebilir. Aküler bu depolanan kimyasal enerjiyi ihtiyaç halinde elektrik enerjisi olarak geri veren cihazlardır. Böylece günlük yaşamımızın olmazsa olmazı olmuş elektrik enerjisine ulaşamadığımız ya da elektriğin kesildiği zamanlarda akülerden de faydalanabiliriz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER