Sizce filmlerde gördüğünüz yıldızlararası uzay yolculukları gerçekleşebilir mi?

Logo

 Sizce filmlerde gördüğünüz yıldızlararası uzay yolculukları gerçekleşebilir mi? Düşüncelerinizi açıklayınız.

 

Filmlerde gördüğümüz yıldızlararası uzay yolculukları gerçekleştirilebilir. Ancak, yıldızlararası mesafenin çok uzak olması nedeniyle günümüz teknolojisi ile yıldızlararası uzay yolculukları mümkün değildir. Yıldızlar arası mesafe kilometre kavramı ile değil ışık yılı kavramı ile ölçülmektedir. Işık yılı bir uzunluk birimidir. Kısaca,1 ışık yılı uzaklık, ışığın 1 yılda aldığı yol kadardır. Dünya’ya en yakın yıldız bile bizden yaklaşık 4 ışık yılı uzaktadır.  Ayrıca, yıldızlararası uzay yolculuklarının günümüzde yapılamamasının tek sorunu mesafelerde de değil. Işık hızına yakın hızlarla hareket eden yüksek enerjili parçacıklardan kaynaklı tehlikeler, yıldızlararası yolculuk için gerekli olan yakıt miktarının çok fazla olması gibi sebeplerde yıldızlararası yolculuk için çözülmesi gereken sorunlara arasında. Bunun için yıldızlararası uzay yolculukları gerçekleşebilmesi için farklı bir teknoloji gerekmektedir.

 

İnsanlar yüzyıllar boyunca gökyüzüne duydukları merak doğrultusunda pek çok araştırmalar yapmışlardır, zaman içerisinde de pek çok gelişme kaydetmişlerdir. Astronomi biliminde, geçmişten günümüze kadar pek çok ilerleme kat edilmiştir, halen de kat edilmektedir. Geçmiş zamanlarda uzayı keşfedebilmek belki hayal iken günümüzde roket, uzay mekiği gibi uzay araçları uzaya gönderilebilmektedir. Bundan yola çıkarak yıldızlararası uzay yolculuklarının da imkansız olmadığını söyleyebiliriz.

 

Kısacası, günümüzdeki teknolojiler ile yıldızlararası seyahatin gerçekleşmesi çok kolay gözükmüyor. Ancak, yıldızlararası uzay yolculuğunu gerçekleştirmek için daha farklı teknolojilere ihtiyacımız var. Her geçen gün ilerleyen teknoloji sayesinde belki bir gün yıldızlararası uzay yolculuğuna da şahit oluruz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER