Embriyolojik Gelişim Aşamasında Özelliği İlk ve Son Olarak Ortaya Çıkan Sistematik Kategorileri Sırası ile Yazınız

Embriyo, zigottan oluşmaktadır. Zigot ise spermin yumurtayı döllenmesi olarak bilinmektedir. Bu basamakların hepsinin devamlılığına, gelişim süreci adı verilir. Bu süreçte gelişim devam eder ve Embriyonik süreç doğum ile sonlanır.

Embriyonik gelişim süreci:
– Segmentasyon
– Gastrulasyon
– Farklılaşma ve organogenez olarak bilinir. Hepsi gelişim sürecince embriyoda gerçekleşen aşamalar bütünüdür. Segmentasyon evresinde zigot sürekli olarak mitoz bölünde geçirir. Bu bölünmeler ile hücre sayısını arttırır. Ancak bu hücreler büyüme gerçekleşmez. Ardından hücre bölünmesi yavaşlar ve bu sürecin sonunda oluşan hücreye blastomer adı verilir. Zigotun bu durumu, ilk defa yaşadığı andır.
Gastrulasyon evresinde, bu evrede oluşan hücrelerin katmanları isimlendirilir. Endoderm ve eksoderm olarak gözlenen bu çıkıntılar, devamlılığı neticesinde mezoderm adı verilen dokuyu oluşturur. Bu durum arada kalan dokunun gastrosöl olarak adlandırılmasını sağlamaktadır. Yassı solucanlardan itibaren tüm canlılarda mezoderm tabakası bulunur. Bu özellikten dolayı birbirlerinden ayrılırlar.
Organogenez, bu sürece kadar oluşan tüm hücrelerin farklılaşması ve dokuları oluşturması gerçekleşir. Oluşan dokular, organları oluşturur ve vücudun farklı bölümler gelişir. Vücutta meydana gelen bu oluşumlar anne karnında gerçekleşir. Bu süreçte embriyoyu koruyan bir zar bulunmaktadır. Dış etkenlerden koruyarak zarar gelmesini önler. Gaz alışverişi ve besin geçişi için de kullanılan plasenta adı verilen memelilere özgü yapılarda bulunmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER