İnsanlar Şapkalı Mantarlardan Nasıl Yararlanır? Yazınız

Mantarlar çok geniş bir sınıftır. Canlılar aleminde sürekli tartışma konusu olan bu sınıf, hayvansal ya da bitkisel tartışmaları hala devam etmektedir. Bu süreçte yapılan bilgiler ışığında ayrılmış ve mantarlar ayrı bir şekilde incelenmektedir.

Genellikle mantar ailesi, nemli toprakları sever. Loş ışıktan memnun olmalarından dolayı da genelde ağaç köklerinin güneş görmeyen kısımlarını tercih etmektedir. Bulunduğu çevrede kokusu ile bile tanınmaktadır. Kendine spesifik kokuları bulunur. Bu yüzden doğal bir ortamda gezerken burada mantar var diyebilirsiniz. Ancak her mantar yenmez buna da dikkat etmelisiniz.

Mantarlar oldukça lezzetli besin kaynağı oluşturmaktadır. Özellikle de şapkalı mantarlar adı verilen aile de bir kısım mantarlar yenmektedir. Tadı oldukça lezzetlidir ve birçok besin elementi içermektedir. Şapkalı mantarların yaşam ve üreme biçimlerine bakıldığında eşeyli ve eşeysiz üreme gözlenir. Bu adaptasyonun bir çeşidi olmaktadır. Bulundukları çeşit ve yere göre gerekli durumlarda değişkenlik göstermektedir.

Canlılar alemi için oldukça büyük önemi olan mantarlar, doğadaki dönüşümlerde görev yapmaktadır. Bu dönüşümler, ölülerin toprağa karışması, ağaçların kuruduktan sonra toprakla birleşmesi neticesinde toprakta organik madde miktarının artmasının sağlanması gibi faydalı etkiler içermektedir. Mantarlar toprağın verimini ve kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Besin değerinin yüksek olmasından kaynaklı olarak, birçok vitamin ve mineralin ilaç haline gelmesini sağlar. Mantarlar, iyileştirme özelliği olan ve tedavi edici eskileri eski zamanlardan beri kullanılan bir sınıftır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER