Engelli insanlar için neler yapabiliriz?

Engel, insanların bir şeyi özgürce yapmasına engel olan fiziki, ruhsal her şeydir. Engel sadece fiziki değildir, aynı zamanda zihinseldir.

Engeli ister fiziki olsun, ister zihinsel olsun, engelli insanlar için yapabileceğimiz birçok şey vardır. Bunlardan ilki ve en önemlisi bence, bizlerin de bir engelli vatandaş adayı olduğumuz gerçeğini hiçbir zaman unutmamak ve buna göre hareket etmektir.  Başımıza Allah korusun her an kötü bir olay gelebilir ve engelli olabiliriz.

Engelli adayı olduğumuzun bilincinde olarak hareket edersek, engelli birini gördüğümüzde bakışlarımızla onu rahatsız etmez, onun geçeceği yolların daha rahat olması için engelleri ortadan kaldırır, arabamızı park ederken onların geçeceği yerlere park etmez, onunla konuşurken engelsiz insanlar konuşurkenki davranışları göstererek ona yardımcı oluruz.

 

Engelli insanlara yapabileceğimiz en güzel iyilik, onlara engelli gibi değil de, engelsiz insan gibi yaklaşmak olacaktır. Acır gözlerle bakarak, ah vah ederek değil, onları olduğu gibi kabul ederek onlara en büyük iyiliği edebiliriz.

Bunun yanında, başta trafikte olmak üzere, okulda, sokakta onlara yardımcı olur, onların hayatlarının kolaylaştırılmasında onlara öncelik verirsek iyilik yapmış oluruz.

Engeller konusunda bilinçlenerek ve onlara karşı nasıl nazik davranılması gerektiği konusunda kendimizi eğiterek de onlara yardımcı olabiliriz. Her fırsatta onlara pozitif ayrımcılık yaparak onların hayatını kolaylaştırabilir ve onları mutlu edebiliriz.

Düşündüğümüzde aslında onlara yardımcı olmak için o kadar çok fırsatımız var ki, yeter ki, biraz farkında olalım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir