İnsanların sorunları olduğunda onlara nasıl yardımcı olursunuz?

Sorunu Nasıl Çözmeli?

 

Sorun; bir şeylerin istediğimiz gibi gitmemesi, engeller çıkması demektir. Sorunlar, insanlara huzursuzluk ve mutsuzluk verir.

İnsanların bir derdi, sıkıntısı olduğunda önce onları dinleyerek yardımcı olmaya çalışırım. Çünkü dinlemek hem anlatanı rahatlatır hem de sorunu anlamamıza yardımcı olur. Sorunları çözmenin en hızlı ve doğru yolu sorunu doğru anlamaktan geçiyor. Sorunu doğru anlamazsak, yardım edelim derken yanlışlar yapar, insanlara yarar yerine zarar veririz. Soruna sorun katmış oluruz.

Sorunu doğru anladıktan sonra, çözüm yolları araştırılmalı. Her sorunun mutlaka bir çözümünün de olduğu unutulmamalı, umutsuzluk yerine umut olunmalı sorun sahibine. Sorun sahibinin umutları her zaman diri tutulmalı, moral ve motivasyonu artırılmalı.

 

İnsanlara yardımcı olmayı severim. Yardımcı olmak beni de mutlu eder. Sorunu anladığımda yapabileceklerime bakarım. Yapabileceğim bir şey varsa onu yaparak yardım etmeye çalışırım. Yapabileceğim bir şey yoksa ve bir başkasının yardımcı olabileceğini düşünüyorsam kişiyi ona yönlendiririm.

Yapabileceğim ne varsa kendim için yararlı olmasa da yaparım. Bunu bu şekilde yapmak insanlık görevi olduğunu bilirim. Çıkarsız ve karşılık beklemeden yardım ederim.

Sorunlar karşısında en önemlisi de soğukkanlı olmak, panik yapmamak ve karşıdakinin rahatlamasını sağlamak olmalı.

Bunları yapamıyorsak, elimizden bir şey gelmiyorsa, soruna sorun katmamak bile büyük bir yardımdır aslında.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER