Gereksiz ve Yanlış İlaç Kullanımının zararları Sizce Neler Olabilir? Paylaşınız.

Logo

İlaçlar, kimyasal etken maddeler içeren tedavi edici özelliği olan maddelerdir. İlaçların içerisinde kimyasal birleşen bulunmasının sebebi, raf ömrünün uzatılmasını sağlamaktır. İlaç tedavisi gerekli durumda kişilerin bunu kullanması gerekir. Ancak bilip bilmeden, bir başkasına iyi geldiği için aynı problemde size de iyi geleceğini düşünmeni büyük yanlışlara ve problemlere neden olur.

İlaç kullanımı hekim tarafından öngörülmektedir. Hekim tarafından size yazılan ilaçlar sadece sizi tedavi etmektedir. Genel olarak hastalıklarda kullanılan ilaçlar değişmez ancak ilaçların muadil adı verilen çeşitleri değişiklik gösterebilmektedir. Bu konu tamamı ile doktor inisiyatifinde değişiklik gösterir.

Toplumumuzda sıklıkla yapılan hatalardan biri, baş ağrısında ilaç içmektedir. Her baş ağrısında ilaç tüketimi, belli bir süre sonra kişinin ilaca karşı hassasiyetini azaltır ve işe yaramaz. Sonrasında ilaç kullanması gereken daha ciddi bir rahatsızlık olduğunda kişi, daha yüksek dozlarda ilaç kullanmak zorunda kalır. Bu da vücudu yorar.

Gereksiz ilaç kullanımı tehlikeli bir durumdur. İlacın içerisinde bulunan etken maddeye alerjiniz olabilir ve bu alerji ölüm gibi ağır sonuçları beraberinde getirir. Yanlış ilaç kullanımına dikkat edilmeli ve kullandığınız ilacın doktor reçetesi ile olması gerekmektedir. Bir başkasına iyi gelen ilaç sizi zehirleyebilir ve size rahatsızlık verebilir. İlaçların tedavi edici dozu kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Bu yüzden uzman hekime danışmadan ilaç kullanımı olmamalıdır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER