Ergenlik Döneminin Sağlıklı Geçirilebilmesi İçin Olumlu Tutum ve Davranışlar Nelerdir? Tartışınız

Ergenlik dönemi çocukluktan gençliğe geçiş aşaması olarak bilinmektedir. Bu dönemde yeni bir kimlik oluşturma ve kendini ispatlama dönemidir. Ancak bu karmaşanın en büyük nedeni, hormonların etkinliğinden kaynaklanmaktadır. Gelecek endişesinin ilk defa göründüğü bu süreçte, kişi kendini nereye koyacağını bilemez. Sürekli kafasında sorular ile anlamsız şekilde hareket eder.

Bu süreç, gelişimin olumlu devam etmesi için oldukça önemlidir. Bu sürecin değerlendirilmesi esnasında yaşanan en ufak bir problem kişinin yaşantısını olumsuz etkileyecektir. Özellikle yakın çevrenizde çocuğunuz ya da kardeşiniz bu gibi bir süreçte geçiyorsa ona yapabileceğiniz en faydalı şey anlayış göstermek olacaktır. Sessiz kalmak ve gerektiğinde destek olacağınızı hissettirmek, kendisine yapabileceğiniz en iyi yardımdır.

Kavram karmaşası yaşıyor ve bu süreçte neler yapabileceğinizi bilmiyorsanız eğer, çocuk gelişimi uzmanı ya da psikolojik bir danışmandan yardım alabilirsiniz. İşin uzmanı olan bu kişiler, size daha faydalı bilgiler verebilir ve ergenlik sürecinin en az hasarla geçmesine yardımcı olabilir. İnsan sağlığını etkileyen ve özellikle psikolojik hastalıkların birçoğu, bu hassas döneme denk gelir. Bunun nedeni ise zamanı ve algıyı yönetememekten kaynaklanır.

Hassas bir şekilde yaklaşılarak, az zararla geçmesi gereken ergenlik sürecinde, en büyük destek moral vermek olacaktır. Hayatında herhangi bir şey değişmemiş gibi davranılması probleme odaklanmasını da engelleyecektir. Gerekli durumlarda susmayı bilerek sabredilmesi ve gözlem yapılması önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir