Fiziksel Aktiviteler ile Yaşam Kalitesi Arasında Bir Bağlantı Var mıdır? Tartışınız

Logo

Sağlıklı yaşamın en önemli sırlarından biri sağlıklı beslenme iken bir diğeri de spordur. Spor, kişinin sağlıklı olmasının en büyük sebepleri arasında yer almaktadır. Hormon sisteminden kalp damar sistemine kadar birçok alanda etkinlik gösterir ve kişilerin en önemli olan motivasyonunu yükseltmektedir. Günlük aktivitelerin yanı sıra yapılan tempolu yürüyüş ve fitness kişinin yaşam kalitesini de arttırmaktadır.

Bu durumu bir örnek ile açıklamak gerekirse, spor yapan kişilerde adrenalin ve seratonin hormonları salgılanması artar. Bu sürecin peşinde mutluluk ve memnuniyet hissi gelir. Ayrıca, harekete bağlı olarak akciğerlerin nefes alma kabiliyeti de artar. Tam nefes alınması sporda gerçekleşen bir olaydır. Terleme ile toksin atılması da vücudun atıklardan kurtularak derinin rahat bir nefes almasını sağlamaktadır. Kalp üzerine de olumlu gelişmeleri olan sporun, damarların yapısını rahatlatması ve kan akışını değiştirmesinden dolayı rahatlama sağlamaktadır.

Spor ve sosyal faaliyetler vücut üzerinde görüldüğü üzere olumlu etkiler göstermektedir. Fiziksel aktivitenin artması hem fiziken hem de psikolojik olarak sizin daha iyi hissettirecektir. Özellikle de sabah saatlerinde yapılan spor ve akşam yatmadan önce yapılan spor, kilo verilmesine de katkı sağlamaktadır.

Sporcu olan kişilere bakıldığında hepsi gayet mutlu ve sağlıklı görünen insanlardır. Cildin yaşlanması gecikir ve seri hareket edebilmenizi sağlar. Sporun sağlığa hiçbir zararı bulunmaz. Doğru yapıldığı ve abartılmadığı takdirde sizlere sağlıklı bir yaşamın kapısını aralar.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER