Ergenlikte yaşanan sosyal ve duygusal değişimler

Ergenlik dediğimiz dönem içerisinde olan genç yaştaki bireylerin kendilerinin kim olduklarını ve hayatta ne istediklerini amaçlarının ne olduğunu kavramaları gereken bir dönem içerisindedirler. Bu yüzden çok fazla duygu değişimi gösterirler. Neyin doğru ve yanlış olduğunu anlamaları gereken bu dönemde genç yaştaki bireyler ailelerinden bağımsız karar verebilme ve düşüncelerine saygı duyulmasına ihtiyaç duyma dönemindedirler. Bu yaş aralığındaki genç bireylerin birçok duygu ve olayı hızlıca yaşama isteği olabilir. Sosyal olarak asi çıkışlar yapıp dikkat çekme ve davranışlarının takdir görülmesi gencin hayattaki yerinin ne olduğunu sorgulamasından doğar.

 

Yaşanılan olumsuz tecrübelerde çabuk yıkılma ve aşırı üzülme gibi ruh halinde dalgalanmalar sıkça meydana gelebilir. Başkaları tarafından beğenilme âşık olunma ve ilgi görme ilgi bekleme bu yaşlarda daha belirgin şekilde ortaya çıkar. Sosyal hayatta bu yüzden dikkat çekmeye çalışan hareketler yapılabilir ve beğeni kazanmak için fiziki göründe değişiklik yapma isteği olabilir.

 

Kişilik ve karakterin tam oturmadığı ve sosyal çevrenin belli sınırlar içinde olmadığı bu dönemlerde yanlış arkadaşlıklar kurulabilir ve yanlış şeylere karışılabilir. Genç kişinin doğru ve yanlışı kendisinin görüp hayatının nasıl devam ettirmek istediğine karar vermesi gerekir. Çevreye ve insanlara karşı sevgi beslemese bile saygılısı olması gerektiğini öğrenmeli ve doğru ve yanlışı tecrübe sahibi kişilerden de öğrenebileceğini bilmeli.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER