Sağlıklı bir insan olmak için sizce nelere dikkat edilmelidir?

Sağlıklı bir insan olmak için yapmamız gereken ve kaçınmamız gereken belli kurallar mevcuttur. Vücudumuzdaki her sistemin doğru ve düzgün çalışmasını istiyorsak eğer bizlerinde düzgün bir şekilde bunun için çalışması gerek. Sağlığımız olmadıkta sonra hiçbir şeyimiz yok demektir. Bu yüzden her şeyin başı sağlık denmiş ve sağlıklı bir birey olmanın önemi vurgulanmıştır. Bizlerin ise dikkat etmemiz gerekenler şöyle sıralanabilir;

 

  • Düzenli antrenman, egzersiz ve spor yapma: sağlıklı bir insanın düzenli olarak yapması gereken en önemlileri arasında antrenman yapmak gerekiyor. Günümüz şartlarında birçok kişi ve öğrenci masa başı iş veya ayakta uzun süre durarak yanlış oturuş ve duruş pozisyonları ile gününü geçiriyor. Fiziksel olarak kaslarımızın doğru çalışması ve yapılarında bozulma meydana gelmemesi için antrenman gerekli. Aynı zamanda kalp ve diğer organlar için Kardiyo yürüyüşleri öneriliyor. Kilonun korunması ve belli düzeylerde sağlıklı kilo alımı için ve akciğerin kapasitesini arttırmak için kısaca sağlıklı bir insan olmak iççin düzenli antrenman yapmak gereklidir.

 

  • Düzenli besleyici ve doğru beslenmek: çok tuzlu ve şekerli yiyeceklerden uzak durmak ve her vitamini ve minareli vücudun ihtiyacı kadar alabilmek. Günde 3 öğün şeklinde bitkisel ve hayvansal gıdaların tümünü tüketmeye dikkat edilmeli. Ve günde iki üç litre su içilmelidir.

 

  • Sosyal ve psikolojik dengede olabilmek: sosyal hayatının ve psikolojik durumunun iyi olması için çevredeki insanlar ile iletişim halinde olunması ve belli amaçlara sahip olmak kişinin sağlıklı olması için gereklidir.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER