Eskici Ve Oğulları – Orhan Kemal

Orhan Kemal – Eskici Ve Oğulları kitabı hakkında yorumları ve özeti yazımızda bulabilirsiniz.

 

Edebiyatımızın üstatları arasında yer alan Mehmet Raşit Öğütçü yani bilinen adıyla Orhan Kemal’in en can alıcı eserlerinden Eskici ve Oğulları’nda maddi durumların aile hayatını nasıl zorlaştırdığını anlatmaktadır.  Bugüne kadar yazmış olduğu eserlerde gelişimin, umudun ve aydınlık olmanın yanında taraf olmayı benimsemiş olan Orhan Kemal bu kitabında da bu konular üzerine değinmiştir. Eskici ve Oğulları’nda bir ailenin maddi zorluklar içinde eğitimsizlik yüzünden nasıl dağılma hatta yok olma seviyesine geldiğini tüm gerçekliliğiyle dile getirmiştir.

 

Çukurova’nın eski bir o kadar da ünlü semtinde  yaşayan Eskici Topal ‘ın dükkanı  eski kentin ana caddelerinden birine paralel olan bozuk parke taşlı bir sokakta üst üste alt alta dükkanların olduğu bakkal, kunduracı ve berber dükkanlarının arasındaydı. Dükkanının çok talibi vardı. Hatta istese dükkanında tomarla para kazanırdı. Kiracı Topal dükkanı bölerek kiraya verse işlerini yoluna koyar iki oğluyla birlikte ısmarıkçılığa başlardı. Sert, kaba ve ağzı bozuk bir adamdı. Küçük oğlu bu huyuna çok sinir olurdu. Ancak ağasına saygısından bir şey demezdi. Büyük oğlu ise gariban ve babasına saygı da kusur etmeyen bir delikanlıydı. Ancak babasının patavatsız sözlerinden o da bıkmıştı. Zaten iki oğul da dükkanı beğenmezdi. Babalarıyla da çalışmak istemezlerdi. Keza Eskici Topal da dükkana dem vururdu. Büyük oğul para biriktirip tekerlik bir dükkan yapacak mahalle mahalle gezip kundura tamir edecekti.

 

Orhan Kemal, Eskici ve Oğulları’nı anlatırken oğulların hayallerinden ve babalarının destursuz hareketlerinden bahseder. Eğitimsizlik ve bilgisizliğin insanın başına neler açabileceğini gözler önüne sererdi. Kitapta oğulları ve eskici kavga eder. Ayrı düşerlerdi. Oğulları ısmarıkçılık hayallerini gerçekleştirmek üzere pamuk toplamaya gider. Eskici de dayanamaz peşlerinden gider. Ancak tüm aile bilgileri olmayan ve daha önce yapmadıkları bir işe kalkıştıkları için beceremez.  Hatta dağılma eşiğine gelir.. Orhan Kemal tüm bunların aslında sadece eğitimsizlikten değil. İnsanın para karşısında nasıl aciz ne kadar değersiz kaldığını, paranın kölesi olan insanların başlarına nelerin geleceğini anlatmak istemiştir.  Eskici ve Oğulları pamuk tarlaların sıcağında ve sıtma hastalığının illetiyle tekrar mahallelerine geri döner. Oğullarından büyük oğlu ölüm döşeğine girer. Eldeki avuçtaki her şeyi satarak iyileştirirler ancak bu sefer hem oğulların hem de eskicinin şikayet ettiği dükkan ellerinde vardır. Ne de beğenmedikleri makineleri.

 

Diğer kitap özetleri için kitaplar kategorimize bakabilirsiniz…

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER