Her Şey Seninle Başlar – Mümin Sekman

Mümin Sekman Her Şey Seninle Başlar kitabı hakkında yorumları ve özeti yazımızda bulabilirsiniz.

 

Kişisel gelişim kitapları arasında en yalın anlatımla okuyucunun beğenisini kazanan ve popüler olan kitaplar arasında yer “Her  Şey Seninle Başlar” kitabı Mümin Sekman’ın güzide kitaplarındandır.  Kişinin kendini tanımasına ve çözüm kendisinde olduğuna dair bir bakış açısı getirmektedir. Özellikle anekdotlar ve hikayeler ile öğrenilmiş çaresizliği anlatarak aslında çaresizliğin öğrenilebilen bir şey olduğu gibi başarılı olmanın veya başarmanın da öğrenilebileceğini vurgulamıştır. Her insanın içinde sandığında fazlası olduğunu sadece bunun açığa çıkmayı bekleyen bir maden gibi gömülü kaldığını anlatmaktadır.  “Her Şey Seninle Başlar” derken insanların umutsuzluk içinde olduğunda bile aslında umutsuzluğun başlama sebebinin kendileri olduğunu fark etmelerini sağlamaya çalışmıştır. Bu yüzden her şey seninle başlar diyerek değişiminde kendilerinin başlatması gerektiğini vurgulamıştır.

 

İnsanların genellikle zamanın olduğundan şikayetçi olduklarına dikkat etmiş bunun bir bahane olduğunu doğru şeyler yapmak için zamanın yanlış değil düşüncelerin yanlış olduğunu söylemiştir. Çünkü Mümin Sekman’a göre insanlar hep rüzgarı suçlar oysaki insanların rüzgara karşı durmak yerine rüzgarla birlikte yelkenlerini kullanmayı öğrenmeleri gerekir.

 

Her Şey Seninle Başlar kitabında başarısızlıkların ve korkuların temeline inerek insanların önce bu temel sebepleri kavrayıp ortadan kaldırmaları amaçlanmıştır. Sebeplerin çoğunun kişilerin kendi kendileriyle muhasebe yapmadıklarını bu yüzden suçu hep başkalarına attıklarını gözler önüne sermiştir. Oysaki başkaları yapabiliyorsa kendilerinin de bir şeyleri yapabileceklerini öğretmeye çalışmıştır.

 

Mümin Sekman, Her Şey Seninle Başlar kitabıyla kişilerin zorluklar karşısında mücadele gücünü arttırmasını, birçok kere denemiş olmasına rağmen başarısızlıklardan dolayı atalet içinde olmamaları gerektiğini ve önemli olanın denemek olduğunu vurgulamıştır. Çünkü ampulün icadı bile bir çok deneme sonucunda olmuştur.  Özellikle kitabında bu durumu şu cümleyle özetlemiştir :  “Engellerden dolayı, her başarısız olduğumuzda inancımızı biraz daha kaybederiz, bu da engeller ortadan kalktıktan sonra tekrar deneme isteğimizi tüketir.” Aslında kitapta öğrenilmiş çaresizlikten çok öğrenilmiş başarısızlığa değinilmiştir. Ancak başarıya giden yolun sadece çok denemek ve çok çalışmaktan ibaret olmadığını da anlatmıştır. Başarı getiren en önemli olan faktörlerden birinin de işini çok iyi yapmak olduğu vurgulanmıştır. Bunu da vurgularken şöyle bir anekdot kullanmıştır.  Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse,Michelangelo’nun resim, Beethoven’ın beste veya Shakespeare’ in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki, herkes durup, ” Burada işini çok iyi yapan bir çöpçü yaşıyor’ desinler.”

 

Diğer kitap özetleri için kitaplar kategorimize bakabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir