Ev sahibinin doğruyu söylemiş olmasından emin olunabilir mi? Yorumlayınız.

Logo

Ev sahibi söz konusu metinde ortaya koyduğu açıklamada yüzde yüz dürüst müdür değil midir, bunu bilmemiz imkânsız. Çünkü insanlar farklı sebeplerden dolayı yalan söyleyebilirler ya da durum ve olayları farklı algılayabilirler. Yine de pratik olarak dünyada yapabileceğimiz şey insanlar aracılığı ile de sürekli olarak enformasyon almaktır. Ve bunun tek yolu insanların verdikleri enformasyon verilerine bir yandan güvenirken bir yandan analitik düşünce gücümüz ve empirik araştırmalarımız ile durmaksızın onları sınamaktır.

 

Ev sahibinin de doğru söyleyip söylemediğini anlamanın biricik yolu ev sahibinin yaptığı açıklama doğrultusunda empirik ve analitik bir araştırma içerisine girmektedir. Bu şekilde verilen önermenin sağlaması yapılabilir ve ev sahibinin doğru söyleyip söylemediği araştırılabilir. Bunu bu metin üzerinden yapmanın yolu ise ev sahibini soba boruları ile söylediği şeyi zihnimizde canlandırmaktır. Emin olmak adına yapılabilecek ilk şey elbette boruları saymak. Eğer ev sahibinin dediği gibi borular sayıldığında sobanın yeterince yükselmesi için başka bir şeye gerek kalmıyorsa yüksek ihtimal ile ev sahibi doğru söylüyor demektir. Fakat başka bir durum söz konusu ise ev sahibinin yalan söylemiş olma ihtimali de bulunmaktadır.

Gündelik hayatımızda da yanlış ve doğru önermeleri birbirinden ayırt edebilmek için aklımızın gücüne ve mantık sınırlarına büyük bir rahatlık ile sırtımızı dayayabiliriz. Bu şekilde eleştirel düşünme gücümüz artacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER