Evinizde Kullandığınız Kaynaklar Nelerdir?

Aileleri güçlü kılan en önemli unsurlardan birisi ekonomidir. Bir ailenin ekonomisi ne kadar kuvvetliyse o ailenin yaşam refah düzeyi o kadar yüksektir. Aile ekonomisinde kaynakların yeri ve önemi büyüktür. Güçlü bir aile yapısı için evdeki kaynaklar verimli bir şekilde kullanılması gerekir. Bugün insanların yaşadığı fakirliğin en önemli sebeplerinden birisi kaynakları bilinçsiz kullanmasıdır.

 

Evlerde aktif olarak kullanılan ve tasarruf yapabileceğimiz kaynaklar şunlardır:

  • ELEKTRİK: Her ay bir ailenin ortalama 100 ile 200 lira arası elektrik tüketimi vardır. Elektrik kaynağı düzgün kullanıldığı takdirde aylık ortalama 50 lira kar edebilirsiniz. Bunu yıllık baza vurduğunuzda 600 lira tasarruf edebilirsiniz. Elektrik tasarrufu için şarj bittikten sonra telefonları prizden çekmeliyiz. Televizyon fişini kapatmak, gereksiz ütü yapmamak, sıcak su için güneş enerjisi kullanmak ciddi elektrik tasarrufu sağlar.
  • SU: Evde kullanılan bir diğer kaynağımız içme sularıdır. İçme suyu konusunda hazır su içiyorsanız evinize arıtma su taktırarak ciddi tasarruf sağlayabilirsiniz. 19 litre damacana su 15 liradır. Bir ayda ortalama 45 lira içme suyuna para verdiğinizi düşünürseniz yıllık bazda 550 lira yapar. Evde bulaşıkları elde yıkamak yerine makine de yıkayarak aile ekonominize katkı sağlayabilirsiniz.
  • TELEFON: Sabit telefon kullanıyorsanız ve faturanız yüksekse bunu normal konturlu telefona çevirerek tasarruf edebilirsiniz. Telefon tarifelerinizi konuştuğunuz miktara ayarlamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir