Evlerde Su Tasarrufu İçin Neler Yapılabilir?

Evlerde en büyük israf hiç kuşkusuz su kullanımında yapılmaktadır. Her gün binlerce ton su boşa akmaktadır. Bir gün suyun tükenip su savaşlarının çıkacağını düşündüğümüzde bugünden bazı önlem ve tedbirlerin alınması gerekir. Su tasarrufu yaparak aile bütçemize katkı sağlayabiliriz. Su tasarrufu için alınacak tasarruf önlemleri şunlardır:

 

  • Elde Yıkamayın: Bulaşık makineleri su tasarrufu sağlar. Bu anlamda bulaşık makineniz yoksa mutlaka bulaşık makinesi almalısınız. Hem size kolaylık sağlar hem de ciddi su tasarrufu ile aile bütçenize katkı sağlar.
  • Arıtma Taktırın: Evde içme suyu olarak hazır damacana su içiyorsanız mutlaka evinize arıtma taktırmalısınız. 20 Litre suyun 15 lira olduğunu hesap ederseniz ve bir ailenin ortalama aylık 60 litre içme suyu tükettiğini düşünürseniz aylık 45 lira içme suyuna ödeme yapmaktasınız. Yıllık içme suyuna 550 lira ödeme yapılmaktadır. 1100 liraya taktıracağınız arıtma ile uzun yıllar evinizin içme suyu problemini çözmüş olursunuz. Uzun vadede 1100 lirayı çıkartır kara geçersiniz.
  • Duş yerine dökme yapın: Duş alırken en az 100 litre su harcarsınız. Oysaki banyo yaparken kovaya hazırlayacağınız suyla ve elle dökme ile banyo yaparak 20 litre su ile güzel bir banyo yapabilirsiniz. 1 defa duş almak için harcadığınız suyla 5 defa dökme banyo yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir