Evrene yönelik yapılan açıklamaların doğruluğunu test edebilir miyiz?

Evrene yönelik yapılan açıklamaların doğruluğunu test edebilir miyiz? Yorumlayınız.

Evrene yönelik açıklamalar hem filozofların hem de fizikçilerin farklı görüşlerine göre değerlendirilebilir. Bir kısım fizikçi evrenin sonlu olduğunu ve bir başlangıcının olduğunu kendi araştırmaları ile ulaştıkları bulgular neticesinde doğrularken, diğer bir grup fizikçi ise evrenin başlangıcının tam olarak ne zamana denk geldiğini bilimsel veriler ışığında bilinemeyeceğini savunmaktadırlar.

Din felsefesiyle ilgilenen filozoflarda evren hakkında farklı görüşler öne sürmüşlerdir. Bir kısmı evren hakkında yaptıkları açıklamalarda özellikle evrenin başlangıç ve sonunun olması hakkında müspet şeyler söylerken, bir kısım filozof bunun mümkün olmadığını dile getirmektedir.

 

Hem fizik bilim adamlarının hem de filozofların savundukları görüşleri göz önünde bulundurduğumuzda ortaya net bir bilgi çıkmamaktadır. Evrene yönelik yapılan açıklamaların doğruluğunu ispat etmek için tek bir görüş bulmak mümkün değil. Ancak bilim insanlarının büyük bir kısmı evrenin varlığı, sonu ve başlangıcı hakkında Entropi Yasasını baz alarak evrenin başlangıcının ve sonunun olduğunu savunmaktadırlar.

Burada din filozofları iki farklı görüşü savunmaktadır. Onlarda fizik bilimin yaptığı araştırmaları baz alarak görüşlerini derinleştirmişlerdir. Bu nedenle evren hakkında yapılan açıklamaların doğruluğunu nesnel olarak test etmek şu an mümkün değildir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER