Fahrenheit 451 Kitap (Roman) Özeti – Ray Bradbury

Yazar Ray Bradbury’un popüler romanlarından Fahrenheit 451 Romanı Özeti, Okuyan Yorumları Sizlerler …

 

Roman Guy Montag adlı bir itfaiyecinin varlığı ile başlar. Gelecekteki bu topluluğun itfaiyecilerinin bir farklılığı vardır. Kendileri yangın söndürmek yerine yangın başlatırlar. Kitaplar yasaklanmıştır ve görüldükleri yerde yakılırlar. Ana karakterimiz Guy Montag’ın kitapları yakmakla alakalı hiçbir vicdanı sorunu yoktur. Düşününce, kim bir şeyleri ateşe vererek para kazanmayı istemez ki sonuçta?

 

Tüm evlerde duvarları tamamen kaplayan ve günün her saati açık olan televizyonlar bulunur. Bu tek kanallı televizyonların amacı insanları uyuşturmak ve halkı hipnotize etmekten başka bir şey değildir. Böylesi bir toplum sisteminde elbetteki insanları farklı düşünmeye itebilecek kitap gibi bir varlığın bulunması istenmemektedir.

 

Montag, bir gün kendisi Clarisse McClellan adlı, komşusu olan, on yedi yaşlarında toplum kuralları tanımaz bir kızla tanışır. Oldukça hoş sohbetli bu kız, adamın gözlerinin doğayı gerçekten görmesini sağlar. İlk karşılaşmalarından sonra Montag eve döndüğünde karısının aşırı uyku hapı kullanmış halde bulur. Yardım çağrısında bulunur ancak ambulans yerine su tesisatçısı gelir evine. Böyle şeylerin hep yaşandığını söylerler ve kadının midesini yıkamaya başlarlar. Ertesi gün karısı Mildred hiçbir şey hatırlamaz halde, mutlu bir şekilde hayatını sürdürür vaziyettedir. Clarisse ile konuştukça Montag, hayatından gittikçe soğumaya ve zevk alamaz hale gelmeye başlar. Kitapların o kadar da kötü olmadığını düşünmeye başlar, hatta yakmaya gittikleri evlerden birinden bir tanesini çalar. Bu arada Clarisse ortadan kaybolur (muhtemelen öldürülmüştür) ve Montag’ın patronu Yüzbaşı Beatty bir şeylerden şüphelenmeye başlar. Montag’a kitapların tehlikeleri hakkında ve mesleklerinin başlangıcı hakkında ders verir. Uysallaşmaktan ziyade kendisini daha da asileşmiş bir halde bulur Montag. Öğleden sonrasını zulaladığı kitapları okuyarak geçirir ve bir öğretmene ihtiyacı olduğunu fark eder. İncil’i alıp yol üstünde bir kısmını ezberlemeye başlar.

 

Bir gün parkta karşılaştığı, Faber adlı yaşlı bir eski profesörde karar kılar. Faber başlangıçta çekingen davranır ancak sonrasında Montag ile itfaiyecilere karşı mücadele etmeyi kabul eder. Faber, Montag’a iki taraflı bir telsiz kulaklığı verir ve onu gönderir. O gece Montag sakinliğini koruyamaz ve yasaklanmış şiirlerden birkaçını karısının arkadaşlarına yüksek sesle okur.

 

O gece itfaiye merkezinde Beatty Montag’ı, aynı kitaptan çelişkili cümleler okuyarak kışkırtır. Edebiyatın ne kadar sıkıntılı ve kafa karıştırıcı olduğunu kanıtlamaya çalışır. Ardından Montag’ı bir yangın ihbarına intikal etmek üzere yanına alır. Ancak gittikleri ev, Montag’ın evidir. İhbar, onlar varmadan önce oradan kaçmış olan karısından gelmiştir. Hain. Montag verilen emir üzerine kendi evini ateşe verir ve ardından Beatty saldırıp adamı da ateşe verir.

 

Şimdi bir kaçak olan Montag, Faber’in evinin yolunu tutar. Adamlar daha güvenli bir yerde tekrardan buluşmak üzere bir plan yaparlar, zira şehrin içerisini onlar için güvenli değildir. Montag şehrin ucundaki nehre atlar ve onun yerine orada bulunmakta olan olaylarla alakasız siviller öldürülür. Zira bu kovalamaca canlı yayında verilmektedir ve izleyiciler bu koşuşturmanın mutlu bir sonla bitmesini beklemektedirler.

 

Montag nehrin içerisinde hayatı hakkında oturup düşünmeye başlar, sonrasında ormana bağlı kalmış eski profesörlerden ve başka entelektüellerden oluşan bir topluluğa rastlar.  Baş Şef Granger, durumu Montag’a açıklar. Kitaplar yasaklandığı için, bu topluluktaki herkes bir kitap ezberlemiştir. Montag, önceden ezberlediği İncil’in kısımlarıyla gönüllü olmak ister ancak o an kafası biraz bulanık haldedir.

 

Ardından şehir savaş halinde oldukları karşıt ülke tarafından bombalanır. Montag ve ormandaki bu kitap insanlar haricinde herkes ölür. Toplumu tekrardan oluşturmaya karar verirler ve en sonunda Montag Vaiz Kitabı’ndan onarmak, hasat etmek ve yaşam ağacı ile alakalı, durumla oldukça bağdaşan bir pasaj hatırlar.

 

Diğer kitap özetleri için kitaplar kategorimize bakabilirsiniz…

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER