Hayvan Çiftliği Kitap (Roman) Özeti – George Orwell

George Orwell’un popüler kitaplarından Hayvan Çiftliği Romanı Özeti, Okuyan Yorumları Sizlerler …

 

Ödüllü bir domuz olan Koca Reis, Beylik Çiftliği hayvanlarının hepsini büyük ahırda toplantıya çağırır. Onlara, bütün hayvanların insanların kontrolüne tabi olmaksızın özgürce ve birlikte yaşayabilecekleri bir rüya gördüğünden bahseder. Hayvanlara bu cennetvari rüya üzerinde çalışmalarını söyler ve onlara rüyasını kodladığı, İngiltere’nin Hayvanları adlı bir şarkı ezberletir. Hayvanlar, Reis’in rüyasını büyük bir hevesle karşılarlar. Reis, bu buluşmadan üç gün sonra öldüğünde üç genç domuz olan Napoleon, Snowball ve Squealer, Reis’in ana ilkelerini formüle edip felsefi bir kurallar bütünü oluştururlar.

 

Bir gece yarısı hayvanlar çiftlik sahibi Bay Jones’u yenmeyi başarıp onu diyardan kovarlar. Çiftliğin adını Hayvan Çiftliği olarak değiştirirler. Yük beygiri Boxer davaya büyük bir bağlılıkla tutunur, büyük gücünü kendisi için belirlediği “Daha sıkı çalışacağım” kuralıyla birlikte çiftliğe ve onun ideallerine adar.

 

İlk başlarda işler tıkır tıkır işler. Snowball hayvanlara okumayı öğretmektedir, Napoleon ise ufak köpek yavrularına Hayvanizm’in temel prensiplerini aşılamaktadır. Bay Jones çiftliğini geri almak için döndüğünde hayvanlar onu tekrardan alt ederler, ardından bu mücadele Mandıra Muharebesi olarak bilinir olur ve Bay Jones’un geride bıraktığı silahını yadigâr olarak alırlar. Lakin zaman geçtikçe Napoleon ve Snowball çiftliğin geleceği hakkında uzlaşamaz olurlar ve hayvanlar üzerindeki nüfuzları ve güçleri hakkında çekişmeye girerler. Snowball elektrik üretecek bir rüzgâr gülü inşa etmek üzerine çizimler yapar ancak Napoleon bu fikre karşı çıkar. Projenin hayata geçip geçmemesi ile alakalı oylamadan önce Snowball hararetli bir konuşma yapar. Napoleon ise kısa bir şeyler söyler ve garip bir ses çıkarır, bunun üzerine dokuz saldırı köpeği, Napoleon’un “eğitmek” üzere aldığı bir zamanların ufak köpek yavruları, ahırı basarlar ve Snowball’u çiftlikten kovalarlar. Napoleon Hayvan Çiftliği’nin lideri olarak kendini atar ve hayvanların sıhhati için tüm kararları domuzların alacağını bildirir.

 

Napoleon bu olaydan sonra rüzgâr gülü ile alakalı fikrini çabucak değiştirir ve hayvanlar, özellikle de Boxer bu yapının inşası için canla başla çalışırlar. Bir gün, bir fırtınadan sonra hayvanlar rüzgâr gülünün devrildiğini görürler. İnsan çiftçiler hayvanların duvarları çok ince yaptığını söylerler ancak Napoleon bu fikri reddeder ve rüzgâr gülünün yıksa yıksa Snowball’ın yıkmış olabileceğini bildirir. Napoleon, kendisinin kimi emirlerine karşı çıkmış olan çoğu hayvanı o gece, Snowball’ın bu sabotajına yardım ve yataklık ettikleri gerekçesi ile saldırı köpeklerine öldürtür ki kendisine karşı duracak tehditleri ortadan kalksın.

 

Sorgulanamaz liderliği ile birlikte Napoleon gücünü arttırmaya başlar ve Snowball’u baş kötü olarak gösteren bir yeniden yazma tarih yaratır. Napoleon ayrıca gittikçe daha çok insanlar gibi yaşamaya başlar. Bir yatakta yatar, viski içer, öbür çiftliklerle ticaret yapar… Bunlar temel prensiplerle tamamen çelişen şeyler olasalar da Napoleon’un baş propagandacısı Squealer her şeye bir kılıf uydurur, diğer hayvanlar her ne kadar soğukta ve zor şartlarda çalışsalar da her şeyi onların iyiliği için yaptıklarına inandırır onları.

 

Hayvan Çiftliği’nde yıllar geçer ve domuzlar gittikçe daha çok insanlara benzerler, iki ayak üzerinde yürürler, kırbaç taşırlar ve kıyafet giyerler. Sonunda Hayvanizm’in yedi ilkesi tek bir ilke altında birleşir: “Bütün hayvanlar eşittir ancak bazı hayvanlar daha da eşittir.”

 

Ardından Napoleon insan çiftçilerle anlaşma yaparak onlarla hem insanların hem de hayvanların işçi sınıfına karşı birliktelik kurar. Ardından Hayvan Çiftliği’nin adını tekrardan Beylik Çiftliği olarak değiştirir ve esas doğru adın bu olduğunu iddia eder. Çiftliğin camından içeriye bakan sıradan hayvanlar ise artık hangilerinin domuz hangilerinin ise insan olduklarını söylemez vaziyettedirler.

 

Diğer kitap özetleri için kitaplar kategorimize bakabilirsiniz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir