Yaşadığınız çevredeki tarihi eserler size göre hangi amaçlarla yapılmış olabilir?

Logo

Yaşadığınız çevredeki tarihi eserler size göre hangi amaçlarla yapılmış olabilir? Söyleyiniz.

 

Çevremizde ki tüm tarihi eserler o dönemin insanlarının belli ihtiyaçlarını karşılamaları için yapılmıştır. O zamanı düşündüğümüz de ulaşım, konaklama, yeme içme ve eğitim gibi temel ihtiyaçların karşılanması için baştaki hükümdarlar ülkenin belli yerlerine çeşitli esreler yaptırmıştır.

 

Biz Edirne’de yaşıyoruz ve burası bir dönemler Osmanlıya başkentlik yapmış bir şehir. Bu nedenle birçok tarihi eser bulunmakta. Özellikle Mimar Sinan’ın ustalık eserim dediği Selimiye Camii tam bir şaheser diyebilirim. Selimiye cami ve diğer tarihi camiler insanların ibadet etmeleri için yapılmış. 21. Yüzyılda olmamıza rağmen hala bu camilerde ibadet edilebilmektedir. Ayrıca yapılan kervansaraylar o dönemde ticaret yapan kişilerin konaklama v e yemek yeme ihtiyaçlarını karşılamaları için inşa edilmiş. Şuan bir kısmı müze olan bu kervansaraylar da çeşitli dükkânlar bulunmakta.

 

Diğer yapılan tarihi eserler ise şadırvanlar. Şadırvanlar camilerin bahçesinde bulunan ve kişilerin hem abdest almalarını hem de su içmeleri için yapılmış. Bunlarla birlikte yol kenarlarında ve şehrin belli bölgelerindeki çeşmeler de hala insanlar tarafından kullanılıyor. Yapıldığı dönemde halkın su ihtiyaçları sadece bu çeşmelerden ve açtıkları kuyulardan karşılanıyordu.

 

Edirne’de yapılan diğer tarihi eserler ise taş köprüler. Bu köprülerin ilk yapıldığında savaşa giden ordunun rahat bir şekilde cepheye ulaşması için yapılmış. Ayrıca bir yerden bir yere gidecek olan halkın da ulaşımı oldukça kolaylaşmıştır. Genellikle eski camilerin bahçelerinde olan tarihi mezarlıklarda o dönemde yaşayan âlimlerin defnedilmeleri için hazırlanmıştır.

 

Ülkemizin her bölgesi tarihi eser bakımından oldukça zengin. Yapılan saraylar, hanlar ve hamamlar oldukça fazla. Saraylar devletin idaresi ve baştaki padişahın evi olarak kullanılmış. Hamamlar insanların yıkanmaları ve kişisel bakımları için yapılmış. Görüldüğü gibi insanların ihtiyacı olan her şey için bir yapı inşa edilmiştir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER