Farklı kültürlere sahip insanlara yönelik kalıp yargıların toplumsal ilişkileri nasıl etkiler?

Logo

Farklı kültürlere sahip insanlara yönelik kalıp yargıların toplumsal ilişkileri nasıl etkileyeceği hakkındaki düşüncelerinizi yazınız.

 

Bizler yeterince dikkat etmesek de kalıp yargı, ön yargı gibi yanlış bağnaz görüşler maruz kalan insanların hayatını derinden etkilemektedir. Kalıp yargı ve önyargı toplumsal ayrımcılığın temellerini oluşturmaktadırlar. Çünkü ayrımcılık kavramı esas olarak insanlar arasındaki eşitlik fikri ve ilkesinden kaynaklanmaktadır.

 

Eğer biz tüm Almanların sarışın olması gerektiği gibi bir kalıp yargıya sahipsek ve bu konuda katı bir şekilde düşünceye sahipsek sarışın olmayan bir Alman belki de bu düşüncelerden dolayı kendini eksik ve zayıf hissedecek, bu konu ile ilgili hiç gereği olmasa da bir neden arayışına girecektir.

 

-‘’Tüm göçmenler uyumsuz ve kötü insanlardır’’

Güncel bir örnek ile konuya değinecek olursak; gerek medyada gerek ise toplumumuzda maalesef ki tüm göçmenlerin kötü ve uyumsuz insanlar olduğu, kötülüklerini gittikleri yerlere taşıdıkları, sanki ülkelerinde tümünün kötü şeylerle meşgul oldukları gibi bir kalıp yargı oluşmaktadır. Bunun sebebi bazı göçmenlerin ülkemizde illegal faaliyetler yürütmesi ya da yasa dışı işlere bulaşması, insanları rahatsız etmesi olabilir. Ancak unutulmamalıdır ki aynı faaliyetleri, belki de daha kötülerini zaten kendi ülkemizde göçmen olmayan vatandaşlarımız yıllardır sürdürmektedir.

 

Bu örnekten de anlayacağımız gibi toplum, kalıp yargıları gerek medya gerek toplumsal kalıplar nedeniyle benimsemiş ve onu doğru gibi kabul etmiştir. Bu da göçmen statüsündeki insanların tümünü kötü bireyler olarak algılamamıza, bu göçmenlerin de kendilerini ikinci sınıf insan olarak görmelerine neden olmuştur.

 

Bu şekilde kalıp yargılarla hareket edildiğinde çevremizdeki her birey etkilenmekte ve özellikle çocuklar büyüklerini örnek aldıkları için aynı psikolojik ruh haline kolayca girebilmektedir. Bu nedenle çevremizdekiler örnek olmak adına bu kilere olan tutumlarımızı olumlu olarak değiştirdiğimizde toplum olarak da bu kalıp yargılardan bir nebze de olsun kurtulmuş olacağız.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER