Faydalı işler yapmak konulu kısa bir konuşma

“Faydalı işler yapmak” konulu kısa bir konuşma yapınız.

Faydalı işler az değil ki kısa konuşalım. Tabi önce biz kendimize bakmalıyız. Bakalım biz ne kadar faydalı olabiliyoruz. Yoksa söylenilene kargaları bile inandıramayız. Biz yapabildiklerimizden örnekler verelim. Yapmak istediklerimiz den de bahsetsek kimseyi incitmeyiz herhalde.

Faydalı bir girişimde bulunmak istiyorsak önce niyetimizi kontrol etmeliyiz. Art niyet taşımamalı kötü düşünce gözetmemeliyiz. Desinler diye yapmak kötü düşüncedir, ilerde işim düşer diyerek karşılık beklemek kötü düşüncedir yahut para veya herhangi bir karşılık beklemek kötü düşüncedir. Faydalı olabilmek için karşı tarafı da incitmemeli mahcup etmemeliyiz. Bakın insanların bazıları ihtiyacı yokken dilenir ister bazıları ihtiyaç sahibidir isteyemez. Biraz ferasetli bakmalı doğruyu görmeye gayret göstermeliyiz. Haklıyı haksızı da görmeliyiz.

 

Bir insanın herhangi biri için söylüyorum ufak bir ihtiyacını gidermek borç para vermek de olabilir, duygusal anlamda dertleşmek de olabilir, çalıştığınız işle alakalı bir yardım istemiştir onu yerine getirmek olabilir. Kısaca her şey olabilir.

Bunları yaparken karşı tarafa kırıcı davranmamak mütevaziliği elden bırakmamak en büyük faydadır bence. Kişilere sağlanan faydalı işler evet onları mutlu edecektir ama kendi içinde size ondan çok bana şöyle kötü davranabilirdi ama böyle iyi davrandı diye teşekkür edecektir. Yaptıklarınızla anılmak istemeyin siz yapın zaten anılırsınız. Hem ne demiş iyilik yap denize at balık bilmezse Halık bilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER