Herhangi bir ülkeye gitmek için yapılması gereken resmi işlemleri araştırınız.

Logo

Öncelikle gitmeye karar verdiğiniz ülkenin şartlarına bakmanız gerekiyor. İlk almanız gereken belge tabi k pasaport olacaktır. Bunun yanı sıra gitmek istediğiniz ülke vize istiyor mu? Yahut başka şart koşuyor mu bunlara bakmanız gerekecektir.

Her ülkeye gidebilirsiniz ama hiçbir ülkeye de gidemezsiniz. Burada tamamen sizin istediğiniz önemlidir. Gerçekten isteyip istemediğinizi anladığınız andan itibaren işlemlere şöyle başlayabilirsiniz:

 

  • Pasaport için ilgili il emniyet müdürlüğüne gitmek
  • Vize için gitmek istediğiniz ülkenin konsolosluğuna başvuruda bulunmak
  • Oralarda konaklama için gerekli planınızı yapıp otel ayarlamak

 

Pasaportun farklı çeşitleri mevcuttur. Bunları yine maddeler halinde aşağıda sıralıyorum:

  • Yeşil pasaport(hususi)
  • Bordo pasaport(umuma mahsus)
  • Siyah pasaport(diplomatik)
  • Gri pasaport(hizmet)

 

Sizler bunlardan yeşili ile işlem yaptıracağınızdan yeşil pasaport için müracaat edebilirsiniz. Diğer bir konu gitmek istediğiniz ülke vize istiyor mu ? Eğer istiyorsa gerekli şartlarına bakmak gerekli. Bu şu demektir gitmek istediğiniz ülke turistliğinizi evet kabul edebilir ancak bu süre zarfında burada konaklayabileceğiniz kadar mal varlığına sahip misiniz ? Sahip iseniz gerekli belgeleri temin etmeniz gerekmektedir. Gitmek istediğiniz ülke de belgeler üzerinden bir araştırma yaptıktan sonra sizi kabul edebilmekte veya etmemektedir. Yani her halukarda vize isteyen ülkenin onayını beklemek zorundasınızdır. Eğer o işleminizde onaylanırsa uçak bileti almak dışında başka işlemin kalmamış olacaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER