Gecenin karanlığının ardında güneşli bir gün gizlidir ifadesinden ne anlıyorsunuz?

“Gecenin karanlığının ardında güneşli bir gün gizlidir.” ifadesinden ne anlıyorsunuz?

“Gecenin karanlığının ardında güneşli bir gün gizlidir.” sözü ile bizlere anlatılmak isteneni şu şekilde ifade edebiliriz: Yaşananlar her ne kadar zor, dayanılmaz ve bitmeyecekmiş gibi görünse de, bu günler elbette bir gün sona erecektir. Gece hiç aydınlık olmayacakmış gibi karanlık olsa da elbet sonunda güneşine kavuşacaktır. Zira o gecenin sonunda o güneşli sabah gelir ve karanlığı dağıtır. Dolayısıyla bu söz, zor günlerin elbette bir gün refaha erdireceğini anlatır. Zira her karanlık gecenin sabahı muhakkak vardır. Tüm bunlardan hareketle insan, yaşadığı hiçbir zorluk karşısında ümitsizliğe kapılmamalı, kendini hayattan soyutlamamalı ve büyük bir sabır göstererek bu zorlu süreçlerin üstesinden gelmeyi başarabilmelidir.

 

Hayatımız boyunca karşılaştığımız zor günlerin en büyük ilacı, hiç şüphesiz ki sabırdır. Sabır gösterilerek aşılan her zorluk mutlaka bir gün meyvesini en güzel şekliyle verecek, kişiyi mutluluğa ve huzura erdirecektir. Bu nedenle isyan etmek ve zorlukların hiçbir şekilde dinmeyeceğini düşünerek karamsarlık içine düşmek, her şeyden önce kişinin bilhassa kendisine zarar verecektir.

 

Tüm bunlar nedeniyle yaşadığımız süre boyunca mutluluğun, üzüntünün, derdin, sıkıntının ve neşenin biz insanlar için olduğunu unutmamak ve hayata her daim ümitle ve umutla bakmak, yaşadığımız karşısında dirençle durup sabır göstermek hepimizin sahip olması gereken tutumlardır. Zira bunların tam tersine karamsar davranıp ümitsizliğe düşmenin hayatı kâbusa çevirmekten başka hiçbir işlevi yoktur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir