Gelecekte Kullanılabilecek Enerji Kaynakları Neler Olabilir?

Logo

Gelecekte Kullanılabilecek Enerji Kaynakları Neler Olabilir? Araştırarak Sınıfta Paylaşınız.

 

Günümüzde insanların enerji ihtiyaçlarını yani elektrik gibi ihtiyaçlarını karşılamak için su, yakıtlar, rüzgar, güneş ve nükleer kaynaklar kullanılmaktadır. Ancak bu kaynakların bazıları tükenecek kaynaklar olduğu için yeni kaynaklar aranmaktadır. Hatta bazı kaynaklar hakkında da insan sağlığına zarar vereceği düşünüldüğü için uzak durulması istenmektedir.

 

Bu şekilde düşünüldüğünde, gelecek zamanlarda kullanılması gereken enerji kaynakları için insanlar özellikle füzyon enerjisi üzerinde duruyor. Eski zamanlarda bir hayal olarak görülen füzyon enerjisi şimdi ise bilim adamlarının çok büyük çalışmalar yaptığı bir alan oluşturuyor. Yapılan çalışmaların getirdiği ilerleme ile şu an Fransa gibi ülkelerde reaktörler inşa ediliyor.

 

Füzyon enerjisi gibi gelecekte kullanılabilecek farklı enerji kaynakları için insan gücü, gelgit enerjisi, hidrojen enerjisi ve uçan rüzgar türbinleri gibi birçok farklı alternatif göz önüne çıkıyor. Bunların hepsi ile ilgili bilimsel çalışmalar ve araştırmalar sürdürülürken yakın gelecekte bu farklı enerji kaynakları kullanılabilir. Ayrıca bu kaynaklar sayesinde dünya üzerinde yer alan temel kaynakların da tükenmesi engellenebilir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER