Geleneksel çocuk oyunlarımızdan hangilerini biliyor ve oynuyorsunuz?

Geleneksel Çocuk Oyunları

Çoğumuzun büyürken ailelerimizden öğrendiği oyunlar vardır. Teknoloji çağını kıl payı atlatıp, bilgisayar, telefon gibi aletleri kullanmadan dolu dolu geçen çocukluğumuz sayesinde, hem kendi çağımızın oyunlarına hem de geleneksel oyunlara hakimiz. Çünkü bizler sokakta evcilik, doktorculuk, öğretmencilik oynamanın ne demek olduğunu bilerek yetiştik. Bunun dışında saklambaç, körebe, istop gibi oyunlar da oynadık.

Babaannemin anlattığına göre, onun zamanından beri var olan istop oyunu paylaşmak istiyorum sizinle. Babaannem hep anlatır, bizim çok fazla oyun oynamayacak zamanımız yoktu; oynasak da basit oyunlar oynardık. Bir top bulduğumuzda ise oynadığım ilk oyun istop olurdu, der.

 

İstop ortalama 5-10 kişi oynanan bir top oyunudur. Bir ebe seçilir. Ebe oyunda var olan bir arkadaşının adını söyleyerek topu atar. Arkadaşı topu havada tutmayı başarırsa, o da başka bir arkadaşının adını söyler. Top yere vurmadan yakalandığı sürece oyun böyle devam eder. Fakat top yere vurursa, oyundakiler dört bir yana kaçışırlar. Topu tutan ebe “İSTOP!” diye bağırana kadar, bu böyle devam eder. Ebe bağırınca herkes olduğu yerde kalır, artık uzaklaşamazlar.

Ebenin 30 saniye renk düşünme hakkı vardır. Civarda olmayan bir renk düşünür ve o rengi bağırır. Ebe o rengi bağırdığında oyuncular yine koşarlar fakat bu sefer ki amaçları o rengi bulmaktır. Ebe rengi bulamayan birini vurmak için koşmaya başlar. Rengi bulan renge bir kez dokunduktan sonra kurtulur, ebe rengi bulamayanı vurur ve birinin ismini bağırarak topu havaya atar. Oyun bu şekilde ilerlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir