Sizce haber yazılarının okuru etkilemesi, o haber yazısının hangi özelliklerine bağlıdır? 

Logo

Sizce haber yazılarının okuru etkilemesi, o haber yazısının hangi özelliklerine bağlıdır? 

 

Günümüzde haberleşme ve iletişimin yaygınlaşmasında önemli gelişmeler elde edilmiştir. Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesi sonrasında haber kaynaklarının hızlı ve güvenli bir şekilde kamuya ulaştırılması mümkün hale gelmiştir. Bu nedenle de haber kaynakları giderek artış göstermiştir.

 

İnsanların haberdar olmak için, belirli kaynakları kullandıkları bilinir. İnternet, televizyon ve radyo ile gazete gibi çok sayıda kaynak habercilik faaliyetinde bulunur. Haber yazıları ve çalışmalarının ilgi toplaması için belirli kriterlere sahip olması beklenir.

 

Buna göre bir verinin ilgi çekici ve geçerli bir bilgiye dönüşebilmesi için öncelikle geneli ilgilendirmesi gerekir. Ayrıca verinin gerçek olması ve farklı kaynaklar tarafından da teyit edilmesi önemlidir. Bu şartları sağlayan her haberin okunması ve okurda iz bırakması için ilgi alanları da önemli bir unsur olarak karşımıza çıkar.

 

Ülkemizde sporun ve özellikle futbolun sevilmesi, futbol içerikli haberlerin sayısını artırır. Bununla birlikte güncel siyasi ve ekonomik haberler de okuyucu üzerinde önemli bir tesir gücüne sahiptir. Son olarak da yazarı takındığı üslup ve bilgiyi sunma şeklide kitleler üzerinde önemli bir tesire sahip olmaktadır.

 

Sonuç olarak bir haberin kitleleri ve okuyucunun dikkatini çekmesi ve etkilemesi için belirli kriterler söz konusudur. Haberin kaynağı ve elde edilme şekli, haberin sunulma biçimi, haberin konusu ile içeriği kitleler üzerinde önemli etkilere sahip olabilmektedir. Bu nedenle kitleleri etkileyen farklı dinamikler söz konusudur.

 

Diğer yazılarımız için dershane anasayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER