Gribal Enfeksiyon Geçiriyorsunuz. Hangi Sağlık Kuruluşuna Gidersiniz?

Logo

 Enfeksiyon, bakteri ve virüs gibi küçük mikroorganizmaların sebep olduğu rahatsızlıklardan biridir. Grip enfeksiyonu ise insanların sıklıkla karşılaştığı hastalık sınıfına girmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasından dolayı bu gibi hastalıklar genellikle kış aylarında yaşanmaktadır.

Gribal enfeksiyonun başlangıcını fark ettiniz ve halsizlik oluştu. Bu durumda öncelikli olarak başvurmanız gereken uzmanlık alanı aile hekiminizdir. Aile hekiminiz bu sürecin başlangıcında doğru tedavi yöntemi ile grip ilerlemeden müdahale edebilir. Ancak gribal enfeksiyon boğazda ve üst solunum yollarında bir harabiyete sebep olduysa işte bu durumda farklı uzmanlık alanlarına yönlendirmeniz yapılmaktadır.

Boğaz enfeksiyonu kbb (kulak burun boğaz) uzmanı tarafından değerlendirilir. Boğazda mevcut bir iltihap varsa, tedaviye başlanır ve genellikle antibiyotik gerektirmektedir.  Enfeksiyonu ortadan kaldırılması oldukça önemlidir çünkü enfeksiyon vücut içerisinde gezer. Durdurulduğu takdirde bu gibi problemler yaşamanız engellenir.  Öksürük ve hırıltı gibi sesler çıkarmanız, gribal enfeksiyonun ilerlediğini gösterir. Bu süreçte tedavi akciğerlerin dinlenmesi ve görüntülenmesi ile devam eder.

Hangi hastalık olursa olsun, erken teşhis ve fark edilme oldukça önemlidir. Tedavinin doğru ve zamanında uygulanması da hastalıktan kısa sürede kurtulmayı sağlar. Kullanılan ilaçların yanı sıra C vitamin takviyesi de gribal enfeksiyonda oldukça önemlidir. Bu yüzden bol bol vitamin alarak bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz. Hastalığın en güzel tedavi şekli, hastalığa yakalanmamaktır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER