Girişimci kavramını daha önce duydunuz mu? Bu kavramın anlamı nedir?

Girişimci kavramını daha önce duydunuz mu? Sizce bu kavramın anlamı nedir? Düşüncelerinizi arkadaşlarınız ile paylaşınız.

 

Kelime anlamıyla bir işi yamak için, o işi ela alan kimselere girişimci denir. Ticari anlamda girişimci ise; her hangi bir iş kolunda, yatırım yaparak iş kuran, kurduğu işte atılım yapan kimsedir. Girişimci denildiğinde ilk akla gelen sanayi ve ticari yatırım yapan kimseler olsa da aslında hayatın her alanında girişimci kimseleri görmek mümkündür. Cesurca işler yapan, fırsatları iyi değerlendiren ve risk almaktan çekinmeyen her insan aslında girişimcidir. Bu insanlar için genelde girişimci ruha sahip deyimi kullanılır. Gelişen ve değişen durumlar karşısında yeni fikirler üretmek ve bu fikirleri hayata geçirmek, bu konuda yatırım yapmak ve yatırımlardan elde ettiği kazançları yeni atılımlarda kullanan kimseler girişimcidir. Bu karakterde kişiler sayesinde ekonomimiz de gelişir.

 

Toplumsal olarak yeni fikirlere açığız. Değişen durumlar karşısında pratik çözümler ve yeni fikirler geliştirebiliyoruz. Ancak iş uygulamaya geldiğinde, insanlar bu fikirleri hayata geçirmede çekingen davranıyorlar. Risk almaktan, yatırım yapmaktan korkuyorlar. Belki de bizim eksiğimiz buradan kaynaklanıyordur. İş kurarken, atılım yaparken yeterince cesur davranamıyoruz. Aslın girişimcileri ve girişimciliği, yeni iş fikirlerini destekleyen birçok kurum ve proje var. Bu alanda düzenlenen proje yarışmaları var. Devlet iş kurmak isteyen, işini geliştirmek isteyen kişilere destek sağlıyor. Girişimcilik kursları açıyor, parasal destek, danışmanlık hizmeti veriyor. Avrupa Birliği, Dünya Bankası gibi uluslararası kurumlar da girişimcilere destek sağlıyor. Bankalarda uygun kredi imkânları sunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir