Uzay kirliliğinin neden olabileceği sonuçlar nelerdir?

Logo

Uzay kirliliğinin neden olabileceği sonuçlar nelerdir?

 

Son yıllarda teknolojinin hızla gelişmesinin pek çok faydası olduğu gibi bir takım zararları da vardır. Her geçen gün uzaya bir araç gönderilmekte ve uzayın izlenmesi sağlanmaktadır. Ve böylece uydular ile teknolojik faaliyetler devam ettirilmektedir. Bunlarla beraber de uzay kirliliği gibi bir zarar ortaya çıkmıştır. Uzay kirliliği, uzaya fırlatılan uzay cisimlerinin etkinliğini kaybettikten sonra uzayda atıl kalması sonucunda meydana gelmektedir. Bunun sonucu olarak da,  uzay kirliliği uzayın ve diğer gök cisimlerinin zarar görmesine neden olmaktadır. Hatta Dünya’nın atmosfer özelliklerinin bozulmasına dahi neden olmaktadır. Uzayın kirlenmesi sonucu dünya düzeninin de zarar görmesi canlılık faaliyetlerini de etkilemektedir.

 

Uzayın keşfi için bilim adamlarının Dünya atmosferi dışına gönderdikleri belirli araçlar bulunmaktadır. Bu araçlar bilimsel amaçlı görevlerini bitirdikten sonra uzay boşluğunda, Dünya atmosferinde veya gönderildikleri gezegenlerde kalmaktadırlar. Bu bölgelerde uzay boşluğuna bırakılan uzay araçları uzay kirliliğine yol açmaktadır.

 

Günümüzde uzay kirliliğinin olumsuz etkilerini hissetmeye başlamış olsak da, uzay kirliliği zaman içerisinde daha fazla belirli sonuçlar doğuracaktır. Örnek verecek olursak uzayı izleyip, gözlemlemek amaçlı gönderilen uzay araçları, yolculukları sırasında uzay kirliliğine neden olan parçalar tarafından zarar görebilirler. Ayrıca kirlilik sonucunda boşlukta kendi halinde hareket eden parçacıklar hem astronotların uzaydaki çalışmalarını engelleyebilirler hem de görüntü alanına girdikleri takdirde görüntüyü engelleyerek uzaydan sağlıklı görüntü alınamamasına neden olabilirler. Uzay kirliliğe neden olan bu parçaların dünya’ya düşme ihtimali dahi vardır. Kısacası, uzay kirliliği astronomi faaliyetleri açısından oldukça büyük tehlikeler oluşturabilmektedir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER