Gökyüzünde gördüğünüz parlak cisimler hakkında neler biliyorsunuz?

Logo

Gökyüzünde gördüğünüz parlak cisimler hakkında neler biliyorsunuz? Açıklayınız.

 

Gökyüzüne baktığımızda gördüğümüz parlak cisimlere yıldız ismi verilmektedir. Yıldızlar; ısı ve ışık kaynağı olan, yanıp sönen, titreşen ışık noktaları gibi gözüken sıcak gaz kütleleri olarak tanımlanır. İnsanlar tarihler boyunca gökyüzünü, ışıl ışıl parlayan, yanıp sönen yıldızları merak etmişlerdir. Bu doğrultuda pek çok araştırmalar yapmışlar hatta bununla ilgili bilim dalları kurmuşlardır. Halen de bilim insanlarının araştırmaları ve her geçen gün yeni şeyler öğrenmeleri devam etmektedir. Gökyüzünde gördüğümüz parlak cisimlerden en fazla nüfusa sahip olanlar yıldızlardır. Yıldızların hepsi çeşitli uzaklık ve büyüklüklerde olduğundan dolayı, hepsi birbirinden farklı boyut ve parlaklığa sahiptir. Bulutsuz bir gecede çıplak gözle gökyüzüne baktığımız zaman binlerce yıldız görebiliriz. Evren de o kadar çok yıldız vardır ki,  kaç tane yıldız olduğu sorusuna kesin bir cevap vermek zordur.

 

Yıldız, doğada en çok bulunan element olan hidrojenin yavaş yavaş helyum, karbon, azot, oksijen ve demir gibi daha ağır elementlere dönüştüğü ve içinde çok yüksek sıcaklıklarda reaksiyonların yer aldığı bir gök cismidir. Yıldızların belirli bir yaşam süreleri bulunmaktadır. Bu süreç boyunca yıldızlar renk de değiştirmektedirler. Ayrıca yıldızlar ısı ve ışık da yaymaktadırlar.

 

Yıldızlar dünya’ya milyonlarca hatta bazıları milyarlarca ışık yılı uzaklıktadır. Bize en yakın yıldız bizden yaklaşık 4 ışık yılı uzaktadır. Bazı yıldızlar Dünyadan kat ve kat büyüktürler, hatta Güneş’ten bile kat ve kat büyük olan yıldızlar da vardır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER