Hastalanıp Sağlık Kuruluşuna Başvurduğunuzda Haklarınızı Biliyor Musunuz? Açıklayınız.

Logo

Sağlık kuruluşuna müracaat edildiğinde, hasta olarak belirlenen bazı haklar mevcuttur. Bu haklar, her birey için aynı şekilde işlemektedir. Hasta hakkı adı verilen bu haklar, kişinin istemediği bir şeyin kendisi için yapılmasını engellemektedir. Hasta olarak sahi olunan tüm haklar, daha iyi bir sağlık hizmeti vermeyi sağlamaktadır.

Hasta haklarına detaylı olarak bakacak olursak:
– Bilgi edinme hakkı
– Tıbbi tedavi ve bakım hakkı
– Aydınlatılmış onay hakkı
– Mahremiyet ve özel hayata saygı hakkı
– Başvuruda bulunma hakkı gibi, söz konusu durumlara sahiptir. Bu haklar, sağlık kuruluşuna başvurmaktan tutun, tedavinin sonlanmasına kadar geçen süreyi kapsamaktadır. Tedavi sonrasında olumlu ya da olumsuz olarak bir geri dönüş olmaktadır.

Bireylerin hak ve özgürlüklerinin bu şekilde korunması, işleyişin düzeni ve denetlenmesine de kolaylık sağlamaktadır. Hasta olarak haklarınızı bilmeli ve bu haklarınızı sonuna kadar kullanmanız gerekmektedir. İnsan sağlığı oldukça önemli bir husustur. Bu hususa zarar verilmesi ilerleyen süreçlerde problem yaşamanıza neden olacaktır. Sağlığın kıymetini bilerek bu değeri koruyun.

Sağlık kuruluşuna gittiğinizde mevcut olan bu hakların farkında hareket etmeniz, sağlığınızın yanı sıra iletişim yönünüzün de gelişmesine katkı sağlayacaktır. Bundan dolayı, haklarınızın farkında olarak hareket etmeniz gerekmektedir. Hasta hakları, sizlerin ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmadan olması gereken işleyiş olarak bilinir. Ancak bir eksiklik ya da yanlışlık durumunda farkında olmanızla, bu problemi çözmeniz kolaylaşır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER