Günlük Tutmanın Faydaları Nelerdir?

Günlük tutmanın faydaları ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi arkadaşlarınıza anlatınız.

Günlükler hayatta yaşadığımız acı tatlı, iyi kötü anılarımızı yazdığımız; gördüklerimizi, duyduklarımızı, yaşadıklarımızı ve hissettiklerimizi aktardığımız en yakın, en sadık ve en dürüst dostlarımızdır. Her şeyi açık açık -hatta kendimize itiraf edemediğimiz şeyleri bile- paylaştığımız günlüklerimiz sayesinde, yaşadığımız olayların etkilerini atıp yaşamımıza devam etmenin daha kolay bir yolunu bulmuş oluruz.

 

İnsan yazarken çok fazla düşünen bir canlıdır, yani olayın geliş ve gidiş esnasını yazarken, beyin neden olduğuna ve ne olması gerektiğine dair cevaplar bulmaktadır. Bu esnada insan haklıyı ve haksızı kolayca anlama şansı bularak, kendi özeleştirisini kimseye gerek kalmadan yapar ve kendini toplumda daha iyi ifade eder.

 

Uzmanların bakış açısına göre bir kez söylediğimiz bir şeyi, yani bir kez söylemeye cesaretlendiğimiz bir şeyi sonuçlarına aldırmadan ikinci kez söyleme şansını bulabiliyoruz. Bu bir bakıma iyi, bir bakıma kötü bir şey. Örneğin insanların içerisinde konuşmaya cesaret edemeyen bir çocuk, bunu bir kez aştığında bir daha hep yapabilir. Fakat kötü bir şey yapmaya niyetlenen insan için de aynı durum söz konusudur, elbette.

 

Günlük tutmak, insanın gereksiz arkadaşlıklar kurmasını engeller ve kötü ortamlardan onu uzak tutar. Çocuk bir kez kötü bir şey yapıp, bunu günlüğüne yazdığında yanlışını anlat ve bir daha yapmaz; veya onu tesadüfen okuyan ebeveynleri onu uyarabilirler. Bunun dışında ortamlarda özgüven sağlamaktadır. Yani bir ortamda konuşacağı şeyi bilmeye başlar çocuk ve kendini çok iyi ifade edebilme şansı bulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir