Günlük tutmanın insanların kişiliğine, hayatına, hayal dünyasına ne gibi etkileri olabilir?

Günlük tutmanın insanların kişiliğine, hayatına, hayal dünyasına ne gibi etkileri olabilir?

Günlük tutan, bunu her gün yazmayı başaran ve hiç üşenmeden arkadaşına anlatırmış gibi defterine olanı biteni anlatanlar gerçekten çok özel insanlardır. Çünkü bu herkesin yapabileceği bir iş kesinlikle değildir, yani bir insan gün içerisinde yaşadıklarını, hissettiklerini, kendine bile itiraf edemediklerini kolay kolay kağıda kaleme geçiremez.

 

Çoğu zaman büyük bir hevesle aldığımız günlüklerimizi, birkaç gün hatta hadi birkaç hafta kullanıp kenara köşeye atarız. Çünkü günlük bize karşılık veremez ve bir saatten sonra yazmaya üşenir, sıkılırız. Fakat bunu aslında devam ettirsek ve gün içerisinde yaşadığımız özel ve güzel anıları günlüğümüz ile paylaşabilsek, ne kadar güzel olurdu. Bundan bir 10-20-30 yıl sonra baktığımızda, ne kadar geliştiğimizi, ne kadar toy olduğumuzu ve o yıllarda yaptıklarımızı bir daha asla yapamayacağımızı anlamış oluruz. Ne kadar güzeldir, insanın geçmişini hiç beklemediği bir anda açıp okuması.

 

Günlük tutmanın etkisi her insan için oldukça büyüktür. Çünkü bir çocuk günlük tutup, içini dökebilirse bunu bir kez yapabildiği için oldukça özgüvenli olur. Arkadaşlarının karşısında dimdik durur ve yazarken hissettiklerini, düşündüklerini kolayca aktarmanın bir fırsatını bulur.

 

Günlük tutan çocuklar, gereksiz arkadaşlıklara ihtiyaç duymaz ve gerçekten doğru insanlar ile arkadaşlık yaparlar. Çünkü onların hayallerini, sevinçlerini, üzüntülerini paylaşabilecekleri bir dostu zaten vardır ve çoğunun eminim, bir kardeşi de vardır. Yani oyun oynayabilecekleri biri de zaten mevcuttur, kardeşi yoksa anne babası ya da kuzeni, elbet biri onunla oynayacaktır. Gereksiz arkadaşlıklardan uzak durmak, çocuğun gelişimi için oldukça değerlidir ve bu nedenle her çocuk bir şekilde günlük tutmayı alışkanlık haline getirmelidir.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER