Güvenli İnternet Kullanımı İçin Ne Yapmalıyım? İşte Öneriler

Geleceğin en önemli problemlerinden birisi de internet güvenliği olacaktır. Nasıl ki günümüzde sahip olduğumuz değerli eşyaların güvenliğini, çalınmamasını düşünüyor önlemler alıyorsak, yakın gelecek kişisel verilerimizi, bilgisayarımızdaki dataları saklamak, korumak da cebimizdeki parayı korumak kadar önemli olacak. Sık sık internete giren kullanıcılara güvenli internet için bazı önerilerimiz olacak. Bu önerileri dikkate almanız daha az zarar göreceğinizi anlamına gelir.

 

Daha Güvenli Bir İnternet Deneyimi İçin Yapmanız Gerekenler

 

İnternet, günümüzde vazgeçilmez bir ihtiyaç olarak karşımıza çıkıyor. Öyle ki gündemi takip etmek, eğlenmek, alışveriş yapmak ve hatta devlet kurumlarındaki işlerimizi halletmek için interneti kullanıyoruz. Her ihtiyacımıza koşan internetin, yanlış şekilde kullanılması ise büyük güvenlik sorunları beraberinde getiriyor. Bu yazımızda daha güvenli bir internet deneyimi için dikkat etmeniz gereken şeylerden bahsedeceğiz.

 

Bir Antivirüs Programı Yükleyin ve Güncel Tutun

 

İnternet kullanıcılarının en büyük problemlerinden birisi, internetten cihazlarına bulaşan zararlı yazılımlardır. Bu yazılımlardan bazıları sadece reklam amaçlı olmakla birlikte, bazıları da cihazınıza geri dönüşü olmayan zararlar verebilen; casus yazılımlar veya virüsler olabilir. İnternet üzerinden cihazınıza sıçrayabilecek bu tür zararlı yazılımları engellemek için ise güçlü bir antivirüs yazılımına ihtiyacınız var. Ücretsiz, deneme sürümlü veya ücretli planlarla hizmet veren antivirüs yazılımlarından birini kullanarak, daha güvenli bir internet deneyimi için en önemli adımı atmış olacaksınız.

 

Şifrelerinizi Düzenli Olarak Değiştirin

 

İnternet kullanıcılarının yaptığı hatalardan biri de, uzun süre aynı şifreleri kullanmaktır. Bu durum şifrelerinizin kötü niyetli kişilerin eline geçmesini ve bilgilerinizin çalınmasını kolaylaştırmaktadır. Eğer siz de internet güvenliğinizi en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, hem güçlü şifreler kullanmalı hem de bu şifreleri düzenli olarak değiştirmelisiniz. Daha üst düzey bir koruma istiyorsanız da şifrelerinizi sürekli güncelleyen programlardan yardım alabilirsiniz.

 

Vpn Programları Kullanın

 

Vpn programları en basit tabiriyle internet üzerinde bıraktığınız ayak izinin üstünü örten yazılımlardır. Bu sayede geride bıraktığınız izler meraklı gözler tarafından takip edilemezler. İnternet ortamında veri güvenliğine önem veren kişilerin mutlaka kullanması gereken vpn programları aynı zamanda; yasaklı web sitelerine girmenize de olanak tanır.

 

Önemli İşlerinizde İki Adımlı Kimlik Doğrulama Kullanın

 

Her ne kadar internet ortamındaki hesabınıza girme sürenizi uzatsa da, iki adımlı kimlik doğrulama güvenli internet deneyimi için vazgeçilmezdir. İki adımlı kimlik doğrulama ile bir hesaba giriş yaparken sadece şifre ve parola yerine; sms veya e posta yoluyla ek bir doğrulamaya daha sahip olursunuz. Bu sayede kötü niyetli kişiler şifrelerinizi ele geçirse dahi ikinci adımı geçemeyecekleri için güvende kalırsınız.

 

Önemsiz İşleriniz İçin Farklı Bir E Posta Adresi Kullanın

 

Günümüzde web site üyelikleri, kullanıcı kayıtları gibi birçok yerde sizden e posta adresinizi isterler. Bu durum en basit işlerinizi yaparken dahi e posta kutunuzun spam e postalarla dolmasına sebep olabilir. Birçok güvenlik açığına sahip olan bu tür e postaları, asıl e posta hesabınıza almamak için ikinci bir e posta adresi kullanmalısınız. Bu sayede sahte banka postaları, hesabınızı ele geçirmeye çalışan e postalar ve reklam içeren e postalardan kurtulmuş olursunuz.

 

Sadece Güvendiğiniz İnternet Sitelere Girin 

 

Kullandığımız internet güvenliği için önemli adımlarından biri de güvenli sitelerde gezinmektir. Güvenliğinden emin olmadığınız siteler cihazınıza zararlı yazılımların bulaşmasına, kullanıcı bilgilerinizin çalınmasına veya sahte sitelere yönlendirilmenize sebep olabilir. Çoğu sitenin adres çubuğunda  yer alan güvenlik protokollerine göz atmalı, güvenli olmadığını düşündüğünüz sitelerden uzak durmalısınız. Bu konuda kendinizi daha güvende hissetmek isterseniz de web sitelerini otomatik tarayan virüs programlarını kullanabilirsiniz.

 

Güvenmediğiniz Cihazlarda Şifrelerinizi Kaydetmeyin

 

İnternet kullanımında her zaman kendi cihazımız yanımızda olmayabiliyor. Bu yüzden farklı cihazlardan internete bağlandığınızda, gezindiğiniz siteler ile paylaştığınız bilgilere dikkat etmelisiniz. Sizden kullanıcı adı ve şifre isteyen sitelerin verdiğiniz bilgileri kaydetmediğinden emin olmalı, gerekirse tarayıcı hareketlerinizi temizlemelisiniz. Ayrıca kullandığınız birçok cihazda keylogger tarzı klavyeye girdiğiniz bilgileri kaydeden programlar bulunabilir.  Bu yüzden güvenliğinden emin olmadığınız cihazları da önemli işleriniz için kullanmamalısınız.

 

Sosyal Medyada Gizliliğinize Önem Verin

 

İnternet güvenliğinin önemli adımlarından biri de internette diğer insanlarla paylaştığınız bilgileri sınırlı tutmaktır. Sosyal medyada paylaştığınız bilgilerin kötü niyetli insanlar tarafından kullanılmasına izin vermemek için, listelerinize tanımadığınız insanları eklememeli ve paylaştığınız içeriklerin gizliliğine dikkat etmelisiniz. Bunun yanında web sitelerinin sizden istediği gizli bilgilerin, diğer insanın sosyal medya hesaplarınızdan erişemeyeceği bilgiler olmasına özen göstermelisiniz.
YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER