Hac ya da Umreye Giden Birine, Kabe’yi ve Peygamber Efendimizin Yaşadığı Yerleri Gördüğünde Neler Hissettiğini Sorun

Hac ya da Umreye Giden Birine, Kabe’yi ve Peygamber Efendimizin Yaşadığı Yerleri Gördüğünde Neler Hissettiğini Sorarak Cevaplarını Defterinize Yazınız.

Gidip görenin bir daha gitmek istediği hatta orada kalmak istediği bir yer olan Mekke ve Medine özellikle atmosferi ile büyüleyen bir yerdir. Müslümanların hac ve umre ibadetini gerçekleştirmek için gittiği Mekke ve Medine her insanda farklı duygular uyandırmaktadır. Peygamber Efendimizin yaşadığı yerleri görmek, ayak bastığı yerlerde dolaşmak Müslüman kimseler için paha biçilmez olaylar arasındadır. Kutsal toprakları gören kimselerin duyguları sorulduğu zaman genellikle manevi atmosferin büyüsünde kaldıklarını söylemektedirler.

 

Anlatmanın imkansız olduğunu söyleyen kimseler, bu duygunun yaşanılarak şahit olunacağına vurgu yapmaktadır. Kutsal topraklara giden kişilerin bahsettiği diğer konulardan biri de heyecan ve sabırsızlıktır. Mekke ve Medine’yi bir an önce görmek, Peygamber Efendimizin ve Sahabelerin ibadet ettiği yerde ibadet etmek ve bu duygu yoğunluğunu yaşamak insanların heyecanla beklediği anlar arasındadır.

 

Allah’ın evinde yapılan ibadetin huzuru, insanlar arasındaki iletişimin boyutu ve mutluluk giden kimselerin bahsettiği konular arasındadır. Dünyalık işleri bir tarafa bırakıp Allah rızası için yapılan ibadet, Peygamber Efendimizin gittiği yoldan gitmek her Müslüman için özeldir. Bu ibadeti kutsal topraklarda yapmak sonsuz huzuru beraberinde getirmektedir. Bu nedenle giden kimseler tekrar gidebilmek için gerekli yerlere müracaat etmektedir. Maddi imkanı olmayan kimseler en azından Umre ziyaretini gerçekleştirmek için çaba sarf etmektedir. Hac ve umre ziyareti için dünyada her yıl binlerce insan başvuru yapmaktadır.

YORUMLAR

BENZER YAZILAR
KPSS
KAMU PERSONEL
SEÇME SINAVI

03 Mart 2018

KPSS
SIKÇA SORULAN SORULAR
KATEGORİLER